Ostatni dzień, by rozliczyć PIT. Trzeba się pospieszyć

2024.04.30 13:10
Wtorek (30 kwietnia) jest ostatnim dniem, kiedy można rozliczyć PIT za 2023 roku. Dokument można przesłać drogą elektroniczną lub dostarczyć w wersji papierowej do urzędu.
Ostatni dzień, by rozliczyć PIT. Trzeba się pospieszyć
Fot: MW

We wtorek jest ostatni dzwonek na rozliczenie PIT za 2023 roku. Deklarację tak jak w poprzednich latach można złożyć elektronicznie oraz papierowo. 

W usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym czeka wstępnie wypełnione zeznanie PIT. Można skorzystać z usługi i szybko uzupełnić deklarację oraz ją wysłać.

Dotychczas do podlaskich urzędów wpłynęło 404 tys. zeznań, a więc około 77 proc. wszystkich za zeszły rok. Większość, bo aż 91 proc. podatnicy złożyli w formie elektronicznej, korzystając z systemu e-Deklaracje i usługi Twój e-PIT.

Ci, którzy rozliczyli się w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje zwrot podatku dostaną maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia dokumentu. Z kolei, w przypadku tradycyjnych papierowych PITów na zwrot nadpłaty poczekamy do trzech miesięcy.

Dotychczas urzędy skarbowe w naszym regionie zwróciły już 421 mln zł nadpłaconego podatku. 

Co się stanie, jeśli ktoś nie rozliczy PIT-u przed majówką? System sam uzna formularz za wypełniony i go zaakceptuje.

Korzystając z e-PIT można przekazać 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych. Warto wiedzieć, że podatnicy, którzy korzystali w ubiegłym roku z tej możliwości będą mieli wstawiony w zeznaniu PIT za 2023 r. nr KRS organizacji, którą postanowili wesprzeć rok wcześniej (o ile nadal jest ona uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale może również tę organizację zmienić.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1327 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39