Pałacyki, kamienice i gmachy. Spacer po ul. Warszawskiej

2014.07.19 00:00
Historia z ulicy Warszawskiej - to główne hasło kolejnego spaceru "Lato z zabytkami. Odkryj Białystok 2014". Odbędzie się on w niedzielę (20.07).
Pałacyki, kamienice i gmachy. Spacer po ul. Warszawskiej
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Kamienica przy ul. Warszawskiej 29, siedziba PCK

Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku i Klub Przewodników Turystycznych przy RO PTTK opowiedzą wszystkim chętnym o interesujących miejscach, obiektach i historiach związanych z ul. Warszawską.

Ulica warszawska to jedna z ciekawszych białostockich arterii. Niegdyś główna ulica rozrastających się w XIX w. drewnianych Bojar, z czasem zaczęła być zabudowywana reprezentacyjnymi gmachami. Najpiękniejsze pochodzą z końca XIX w. Wiele z nich można podziwiać do dziś.

Wśród zabytków ul. Warszawskiej są: pałac Tryllingów; VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta (z 1831 r., zajmowane wcześniej przez administrację rosyjską i szpital wojskowy), Centrum im. Ludwika Zamenhofa, kamienica Szturmanów, PCK, Pałac Cytronów (obecnie Muzeum Historyczne), kamienica Michała Malinowskiego, kamienica Świńskiego, kościół św. Wojciecha, Katedra Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku, kamienica Abrama Cytrona, Wydział Ekonomiczny czy budynek II Komisariatu Policji w Białymstoku

W niedzielę przewodnicy PTTK oprowadzą 4 wycieczki. O godz. 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00 będą czekali na rogu ulic Warszawskiej i Sienkiewicza. Udział w akcji jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zgłoszeń.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1297 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39