Pandemiczne filmowe obrazy z okazji Dnia Animacji

2021.10.26 13:55
Święto animacji przypada 28 października, obchodzone jest na całym świecie, także w Polsce. To świetna okazja do obejrzenia ciekawych produkcji, zarówno tych krajowych jak i zagranicznych. Białostocki Ośrodek Kultury przygotował filmową animowaną propozycję: "Pandemiczne animacje".
Pandemiczne filmowe obrazy z okazji Dnia Animacji
Fot: Materiały prasowe

Międzynarodowy Dzień Animacji został ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego w 2002 r. Jest to stosunkowo młode święto, jednak obchodzone jest na całym świecie. Dzień ten upamiętnia pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda, który odbył się 28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu. Francuz jest prekursorem techniki filmowej i filmu animowanego. W swoim premierowym seansie pokazał trzy bajki: "Pauvre Pierrot!", "Un bon bock" i "Le Clown et ses chiens". Wydarzenie to uważane jest za symboliczny początek historii animacji.

Kilka lat wcześniej Reynaud wynalazł natomiast praksinoskop, jeden z pierwszych przyrządów do pokazów kinematograficznych. Jednak po latach spadło zainteresowanie jego pomysłem, a sam twórca pełen frustracji zniszczył młotkiem swoje urządzenia i filmy, po czym wyrzucił je do Sekwany.

Film animowany jednak zyskał na popularności. Dziś dzięki tej technice tworzy się filmy, teledyski czy reklamy.

Święto obchodzone jest w ponad 50 krajach. Ważnym elementem promującym wydarzenie jest plakat, który zostaje dostosowany do każdego państwa, a do jego stworzenia wybiera się uznanego artystę. Autorką tegorocznej oprawy graficznej Dnia Animacji jest laureatka nagrody BAFTA 2020 Maryam Mohajer.

W ramach Międzynarodowego Dnia Animacji odbywają się przede wszystkim projekcje filmów animowanych, zarówno krótkometrażowych i długometrażowych.

W Białymstoku Dzień Animacji można świętować wspólnie z Białostockim Ośrodkiem Kultury w czwartek (28.10), o godz. 19:00. W tym roku zostanie zaprezentowany specjalny, refleksyjny i zabawny program z III Festiwalu Animowanych Dokumentów RISING OF LUSITANIA 2021. Na program składają się filmy animowane inspirowane pandemią, kwarantanną, covidem.

Wstęp na pokaz jest wolny!

PROGRAM

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

Polecamy
Studio Fryzur "TinaFryz"ul. Komisji Edukacji Narodowej 3 lok. 2
15-786 Białystok

Więcej informacji
1181 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39