Para organizowała nielegalny transport migrantów. Kierowców szukali w darknecie

2023.01.17 10:19
Para, która organizowała migrantom przekraczanie polsko-białoruskiej granicy, została zatrzymana w Ustce przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Mężczyzna trafił do aresztu, a jego partnerka została zwolniona po wpłaceniu kaucji.
Para organizowała nielegalny transport migrantów. Kierowców szukali w darknecie
Fot: Podlaska Policja

Od ponad roku trwa kryzys migracyjny na polsko-białoruskim odcinku granicy. Pomimo wybudowania zapory, cudzoziemcy wciąż znajdują sposoby, aby przedostać się z Białorusi do zachodniej Europy. Często z pomocą osób, które chcą na tym zarobić.

Podlaska policja na trop przestępczej szajki trudniącej się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy i transportem na zachód, wpadła na początku ubiegłego roku. Wtedy to zostali zatrzymani dwaj kurierzy, którzy przyjechali na teren powiatu hajnowskiego zabrać osoby nielegalnie przekraczające granicę. Obydwaj zatrzymani decyzją sądu trafili do aresztu, gdzie pozostają do dzisiaj. To po ich zatrzymaniu, kryminalni wspólnie ze śledczymi zaczęli rozszyfrowywać, w jaki sposób działa przestępcza grupa trudniąca się tym procederem.

Policjanci ustalili, że w organizację całego procederu zamieszana jest para z województwa pomorskiego. To oni zamieszczali informacje o pracy dla kierowców, między innymi w darknecie.

- Za znalezienie chętnego do takiej pracy organizujący cały proceder otrzymywał minimum 500 euro od głównego zleceniodawcy. Kierowca otrzymywał na telefon lokalizację, gdzie ma jechać, żeby odebrać oczekujące osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, a następnie transportował je do zachodniej granicy. Zadaniem kierowcy wykonującego taki kurs było wykonanie fotografii dokumentującej dowiezienie migrantów do zachodniej granicy i wysłanie zleceniodawcy - przekazuje podlaska policja.

Jak ustalili policjanci, samochody przewożące osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, były pilotowane. Jadący około 10 km przed nimi pilot informował ich o policyjnych patrolach oraz drogach, którędy najłatwiej będzie je ominąć.

Zatrzymana w ubiegłym tygodniu w Ustce para została przewieziona do Białegostoku. Tu usłyszeli zarzuty organizacji nielegalnego przekraczania granicy oraz ułatwiania udzielania pomocy osobom nielegalnie przekraczającym granicę.

- 25-letni mężczyzna decyzją sądu został aresztowany, a jego o rok młodsza partnerka po wpłaceniu kaucji została zwolniona i objęta dozorem policji. Parze grozi do 8 lat pozbawienia wolności - dodali funkcjonariusze policji.

Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

508 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39