Park militarny, rozbudowa opery, remont zabytków. To pomysły na nowe inwestycje w regionie

2016.09.04 13:47
Dzięki temu oferta kulturalna i turystyczna będzie bogatsza, a najcenniejsze zabytki mają szansę na rewitalizację. Województwo podlaskie zgłosiło kolejnych 15 inwestycji, które mają szansę na duże dofinansowanie z UE.
Park militarny, rozbudowa opery, remont zabytków. To pomysły na nowe inwestycje w regionie
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Wśród projektów zgłoszonych do ministerstw jest utworzenie parku militarnego w Białymstoku

Są nowe pomysły

Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło zwiększyć liczbę projektów kulturalnych, które mogą być dofinansowane z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Resorty poprosiły władze każdego województwa, by przygotowały nową listę inwestycji do kontraktu terytorialnego, czyli listy działań najistotniejszych z punktu widzenia rozwoju regionu.

Do tej pory województwo podlaskie liczyło, że w rozdaniu ogólnopolskim powalczy o pieniądze na budowę Muzeum Pamięci Sybiru, adaptację starej elektrowni na Galerię Arsenał w Białymstoku, kompleksową renowację Muzeum w Tykocinie (w tym Wielkiej Synagogi) oraz stworzenie interaktywnej oferty turystycznej w Białowieskim Parku Narodowym.

- Zarząd województwa zwrócił się do wszystkich podlaskich samorządów o przygotowanie kolejnych propozycji. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 26 projektów, z nich zarząd wybrał 15 - tłumaczy Urszula Arter, rzeczniczka prasowa marszałka województwa podlaskiego.

Te 15 pomysłów władze regionu już przesłały do ministra kultury Piotra Glińskiego oraz ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. To umożliwi dofinansowanie ich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Park militarny, opera, remont zabytków

Na liście nowych przedsięwzięć z zakresu kultury znalazły się 4 inwestycje z Białegostoku. Pierwsza to zupełnie świeży pomysł - utworzenie parku militarnego. Kolejne dotyczą powstania Centrum Animacji i Edukacji Kulturalnej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury przy ul. Kilińskiego i w "Spodkach", modernizacji Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki oraz rozbudowy Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Kilka z projektów dotyczy rewitalizacji i remontów najważniejszych podlaskich zabytków. 3 to bezcenne obiekty sakralne - klasztor w Wigrach Zakonu Kamedułów, Święta Góra Grabarka oraz zespół Klasztoru Męskiego Zwiastowania NMP w Supraślu. Ponadto prac wymaga założenie pałacowo-ogrodowe w Choroszczy. Gmina Piątnica chciałaby zaś przywrócić pierwotny stan XIX-wiecznych carskich fortów w Piątnicy Poduchownej.

Samorządy mają też pomysły na wykorzystanie historycznych obiektów na potrzeby kultury. Zgłoszono chęć adaptacji sejneńskich zabytków na Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przebudowę hali targowej na Halę Kultury w Łomży oraz stworzenie centrum kultury i biblioteki w zabytkowym budynku szkoły, zagospodarowanie historycznego układu miasta i renowację Góry Zamkowej w Rajgrodzie.

Inne pomysły to: rozbudowa magazynu zbiorów w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, przebudowa, remont i doposażenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Wysokiem Mazowieckiem oraz rozbudowa, przebudowa i nadbudowa domu kultury i kina Znicz w Bielsku Podlaskim.

Wybierze ministerstwo

- O tym, które zostaną realizowane, zadecyduje Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Rozwoju. Będzie konkurs - tłumaczy Urszula Arter i dodaje, że na część z nich na pewno jednak możemy liczyć - to gwarantuje kontrakt terytorialny.

Inwestycje będą dofinansowane kwotami sięgającymi do 85% ich wartości. W grę wchodzą więc grube miliony, bo wartość zaproponowanych projektów sięga od 8,7 do prawie 21,8 mln zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

410 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39