Parkingi, bary, toalety. Będą chętni, by prowadzić MOP-y przy podlaskich ekspresówkach?

2023.02.13 15:23
Do zagospodarowania jest 8 miejsc obsługi podróżnych, czyli tzw. MPO-ów przy drogach ekspresowych w województwie podlaskim. Do tej pory nie było chętnych do prowadzenia tego biznesu.
Parkingi, bary, toalety. Będą chętni, by prowadzić MOP-y przy podlaskich ekspresówkach?
Fot: GDDKiA

Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad po raz kolejny ogłosił przetarg na dzierżawę miejsc obsługi podróżnych zlokalizowanych przy trasach S8 i S61 w województwie podlaskim. To już nie pierwsze takie postępowanie. Ubiegłoroczny przetarg został unieważniony, ponieważ nie wpłynęły oferty od potencjalnych dzierżawców.

Wymagania stawiane dzierżawcom są bardzo konkretne.

- Mają zapewnić użytkownikom na każdym z miejsc obsługi podróżnych bezpłatne parkingi i toalety. Muszą również uruchomić restaurację i stację paliw, z możliwością ładowania pojazdów elektrycznych. W przyszłości na MOP-ach będą mogły powstać dodatkowe punkty tankowania paliw alternatywnych (LNG, CNG, wodór) - informuje GDDKiA.

Dzierżawcy mogą również budować obiekty noclegowe - motele czy zajazdy, ale nie jest to już warunkiem przystąpienia do przetargu. W każdym przypadku będzie to indywidualna decyzja biznesowa.

W tej chwili na dzierżawców czekają 2 MOP-y w ciągu drogi ekspresowej S8: Kossaki na odcinku Wiśniewo - Mężenin (ewentualnie z funkcją noclegową) oraz Cibory Południe na odcinku Mężenin - Jeżewo.

W ciągu drogi ekspresowej S61 pomiędzy Śniadowem i Szczuczynem ma być zagospodarowanych 4 MOP-ów: Górki Wschód (ewentualnie z funkcją noclegową), Górki Zachód, Zabiele Wschód i Zabiele Zachód (ewentualnie z funkcją noclegową).

Natomiast przy drodze ekspresowej S61 pomiędzy Suwałkami a Budziskiem (granica państwa) mają być wybrani dzierżawcy MOP-ów Żubryn Zachód i Żubryn Wschód.

Na każde z miejsc obsługi podróżnych prowadzone jest oddzielne postępowanie. Warto dodać, że po tej samej stronie jezdni nie mogą sąsiadować se sobą MOP-y tych samych dzierżawców.

Dzierżawa przewidziana jest na 20 lat, a okres, w którym miejsca obsługi podróżnych mają być zagospodarowane to 2 lata.

Stawka wywoławcza czynszu miesięcznego za dzierżawę MPO-u, w zależności od jego lokalizacji, to 10 lub 15 tys. zł. Czy w tym przetargu znajdą się chętni, by obsługiwać podróżnych przy podlaskich drogach ekspresowych, będzie wiadomo 5 maja. Na ten dzień przewidziano otwarcie ofert w przetargu.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1738 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39