Pasja czy kalkulacja - czym się kierować przy wyborze studiów?

2022.01.25 14:15
Czym kierować się przy wyborze studiów? Czy opierać się analizach rynku pracy? A może postawić na rozwój własnych zainteresowań? Odpowiedzi na te pytania będą szukać studenci, absolwenci, pracownicy i goście Uniwersytetu w Białymstoku.
Pasja czy kalkulacja - czym się kierować przy wyborze studiów?
Fot: UwB

Czym się kierować wybierając studia?

"Pasja czy kalkulacja?" - to temat debaty, jaką organizuje Biuro Karier UwB. Formuła pierwszej części spotkania będzie nawiązywała do debaty oksfordzkiej - swoje argumenty i kontrargumenty przedstawią dwa zespoły.

- Do obydwu zaprosiliśmy zarówno naszych studentów, którzy dopiero planują kariery, jak i absolwentów z sukcesami na rynku pracy. Chcemy pokazać nie tylko różne nastawienie do wyboru wykształcenia, ale także to, jak różnie może potoczyć się droga zawodowa – zapowiada dr Szymon Czupryński z Biura Karier UwB.

Pasji jako motywacji wyboru kierunku studiów będą bronili Patrycja Wilczewska - studentka chemii i członkini Parlamentu Studenckiego UwB, Marcin Tomkiel – absolwent historii, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz kpr. Mariusz Redliński z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który planuje edukację pedagogiczną na UwB.

Z kolei argumenty na rzecz chłodnej kalkulacji danych z rynku pracy przedstawią Natalia Markowska - studentka ekonomii, Łukasz Ławreniuk – absolwent socjologii, specjalista ds. HR w firmie Ceri International i adwokat Jowita Natalia Grochowska - dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku.

Do dyskusji włączą się wszyscy

Po debacie, organizatorzy zaproszą do dyskusji publiczność, wśród której zasiądą m.in. przedstawiciele podlaskich firm zatrudniających absolwentów UwB. Nie zabraknie też byłych studentów, którzy obronili swoje prace magisterskie jako jedni z pierwszych w nowo powstałym Uniwersytecie w Białymstoku, a także obecnych żaków, doktorantów, pracowników i przedstawicieli władz największej podlaskiej uczelni.

- Mamy nadzieję, że argumenty z debaty i refleksje z dyskusji okażą się cenną wskazówką dla młodych ludzi, którzy dopiero będą wybierać studia, a dla już studiujących będą inspiracją w poszukiwaniu swojego miejsca na rynku pracy. Dla naszego Biura Karier spotkanie to dobra okazja, by dowiedzieć się, jakie motywacje przy wyborze kierunku studiów mieli studenci Uniwersytetu w Białymstoku na przestrzeni 25 lat funkcjonowania uczelni – dodaje Marcelina Wojno, kierownik Biura Karier.

Debata rozpocznie się 1 lutego o godz. 10.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (kampus UwB). Ze względu na stan epidemii liczba zaproszonych gości jest ograniczona. Debata będzie transmitowana online w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Uniwersytetu w Białymstoku.

Deklaracja maturalna

Za 2 tygodnie, a dokładnie 7 lutego mija termin złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej.

Co warto zdawać na egzaminie dojrzałości, by dostać się na wymarzone studia? Podpowiedź jest na: stronie internetowej UwB, gdzie znajduje się wyszukiwarka wskazująca kierunki studiów m.in. na podstawie przedmiotów maturalnych.

"Wystarczy zaznaczyć, co będziecie zdawać w maju, a dowiecie się, na jakie studia macie szansę się dostać. Druga możliwość: wpisując konkretny kierunek studiów, dowiecie się, które przedmioty maturalne będą brane pod uwagę podczas rekrutacji" - informuje UwB.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

765 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39