Pięć lat więzienia dla kierowcy ciężarówki, który spowodował śmiertelny wypadek

2015.06.15 00:00
Białostocki sąd okręgowy skazał polskiego kierowcę, który przyczynił się do tragicznego wypadku w Radulach. W zderzeniu trzech aut zginęło pięć osób.
Pięć lat więzienia dla kierowcy ciężarówki, który spowodował śmiertelny wypadek
Fot: KWP Białystok

Prokuratura domagała się skazania dwóch kierowców. Zdaniem oskarżyciela, zarówno Polak, jak i Białorusin, przyczynili się do wypadku. Sąd jednak uznał inaczej i skazał jedynie Tomasza S. 37-latek usłyszał wyrok pięciu lat więzienia i przez taki sam okres nie może prowadzić również pojazdów mechanicznych. Białoruski kierowca, który również był oskarżony w procesie, został uniewinniony, bowiem nie było jednoznacznych dowodów na jego winę.

Wypadek wydarzył się we wrześniu 2010 roku. Wtedy właśnie na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Radule doszło do zderzenia dwóch busów i ciężarówki. Wypadek miał miejsce, gdzie jest tzw. czarny punkt. W 2010 roku droga była tam wąska i niebezpieczna (obecnie odcinek ten ma standard drogi ekspresowej). Jednym z kierowców był Polak. Zdaniem sądu, Tomasz S. zjechał ciężarowym volvo na przeciwległy pas ruchu. Niestety, kiedy kierowca rozpoczął hamowanie i chciał wrócić na swój pas, manewr ten wykonał zbyt gwałtownie. Auto zjechałoby do rowu, ale 37-latek ponownie odbił w lewo i znalazł się na przeciwległym pasie. Wtedy doszło do zderzenia z pierwszym busem, a w volvo pękła opona. Auto straciło sterowność i uderzyło w drugiego busa, którym podróżowali Białorusini do jednego z warszawskich centrów handlowych.

W zderzeniu pojazdów zginęło 5 osób podróżujących busem. W sprawie było przeprowadzonych kilka ekspertyz. Każda mówiła, że warunki na drodze było dobre, a ciężarowe volvo sprawne. Sąd jednak przyjął, że faktom odpowiada ta, w której mowa że winowajcą jest polski kierowca.

Wyrok nie jest prawomocny. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy któraś ze stron procesu wniesie odwołanie.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl
1460 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39