Pięknie, kolorowo i pouczająco. Zakończył się Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor"

2024.06.19 12:15
We wtorek (18 czerwca) w naszym mieście zakończył się XVII Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk". Białostoczanie tłumnie uczestniczyli w koncertach, wykładach i widowiskach artystycznych.
Pięknie, kolorowo i pouczająco. Zakończył się Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor"
Fot: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael/ FB

Różnorodny program, fascynujące warsztaty i koncerty oraz kult pamięci. To wszystko przyczyniło się do sukcesu Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk". Jak informuje jedna z organizatorek - Barbara Olech, kultywowanie pamięci o przeszłości jest jedną z najważniejszych przesłanek tego wydarzenia.

- Festiwal ma już 17 edycję i ważne dla nas - organizatorów - jest kultywowanie pamięci o przeszłości. Zachor oznacza pamiętaj!. Jest to nakaz bezwzględny (169 razy pojawiający się w Biblii hebrajskiej). My podczas festiwalu ten nakaz realizujemy w znaczeniu kulturowym. Bez świadomości przeszłości i szacunku dla historii, korzeni naszego miasta, nie zrozumiemy teraźniejszości, nie zrozumiemy też relacji w świecie - podkreśla Barbara Olech.

Barwnie i zachwycająco

Wszystkie odbywające się w ramach festiwalu imprezy zgromadziły wielu zainteresowanych. Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael zapewniło nam różnorodny program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Białostoczanie chętnie uczestniczyli w sobotnim koncercie organowym odbywającym się w Kościele Matki Bożej Fatimskiej. Niezapomniane emocje zapewnili im mistrzowie tego niezwykle trudnego instrumentu: Giovanni Petrone (Włochy) i Marek Kulikowski (Polska).

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się także kolejne festiwalowe wydarzenia: promocja książki Zofii Rajfer "Le chaim. Za życie", występy Rayfer Sisters, Henryka Rajfera, duetu Nata i Evgeny oraz zespołu Nizan Trio.

- Tradycyjnie były tańce w kręgu prowadzone przez Monikę Leszczyńską oraz degustacja potraw z kuchni żydowskiej przygotowanych przez Restaurację Tejsza z Tykocina. Dzieci malowały symbole judaizmu. To było piękne popołudnie - opowiada organizatorka.

W poniedziałek (17 czerwca) Małgorzata Frąckiewicz, w zabytkowym wnętrzu Pałacu Branickich opowiedziała nam o żydowskich księgach pamięci. Następnie odbył się przyjęty przez publikę z ogromnym entuzjazmem koncert "Nie tylko tango..." w wykonaniu Sylwii Najah i Marcina Adamczyka.

Festiwal zakończył się we wtorek w Kinie Forum koncertem "Silent Tears/Ciche łzy - Ostatnie tango w Jidysz". Wystąpili Olga Avigail Mieleszczuk (Polska/Izrael) oraz Payadora Tango Ensamble (Kanada). Widowisko powstało w oparciu o poezję autorstwa Ocalałych z Holokaustu.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1106 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39