Pierwszy taki konkurs w regionie. Przeznaczono na niego 40 mln zł

2023.08.04 13:56
Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 ogłosiły pierwszy konkurs dla firm. W konkursie mogą wziąć udział mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, planujące realizację projektów w powiatach graniczących z Białorusią i Rosją.
Pierwszy taki konkurs w regionie. Przeznaczono na niego 40 mln zł
Fot: Pixabay.com

Konkurs jest odpowiedzią na negatywne czynniki społeczno-gospodarczych, które dotknęły 50 gmin z powiatów bezpośrednio graniczących z Białorusią (sejneński, augustowski, sokólski, białostocki, hajnowski, siemiatycki) i Rosją (suwalski). Te czynniki obejmują spadek liczby ludności, wzrost bezrobocia oraz niższe dochody gmin z podatków, wynikające z agresji Rosji na Ukrainę i pozostawania Białorusi w strefie wpływów agresora.

Dotacje w ramach konkursu zostaną przyznane na wsparcie wdrażania innowacji w zakresie produktów, usług oraz procesów. Celem przedsięwzięcia jest przyciągnięcie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy w tych dotkniętych regionach oraz stymulowanie rozwoju już istniejących firm.

Wysokość dotacji uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa. Mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą uzyskać do 70% refundacji wydatków kwalifikowanych, natomiast średnie przedsiębiorstwa do 60%.

W procesie oceny wniosków, komisja weźmie pod uwagę m.in. innowacyjność projektu, wzrost zatrudnienia, zgodność z inteligentnymi specjalizacjami regionu oraz wpływ prośrodowiskowy. Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej, od 1 sierpnia (od godz. 14:00) do 11 września (do godz. 23:59). Łączna pula przeznaczona na konkurs wynosi 40 mln zł, a jego rozstrzygnięcie planowane jest na grudzień bieżącego roku.

Kolejny konkurs dla przedsiębiorców, skierowany na innowacje w zakresie produktów, usług oraz procesów, mających na celu rozpoczęcie lub zwiększenie eksportu, rozpocznie się 22 września i potrwa do 31 października.

Wszystkie szczegóły konkursu oraz wykaz gmin z powiatów graniczących z Białorusią i Rosją dostępne są na stronie nowego programu regionalnego Funduszy Europejskich dla Podlaskiego.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1884 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39