Pierwszy tego typu festiwal w regionie. To ostatnia okazja, aby dołączyć

2023.08.24 16:29
Nadchodzi kolejny weekend, w którym będzie można wziąć udział w festiwalu Muziko De Nia Tempo. Wydarzenie zakończy koncert w Auli UwB im J. Korczaka w Białymstoku.
Pierwszy tego typu festiwal w regionie. To ostatnia okazja, aby dołączyć
Fot: Przemek Sejwa
Koncert inauguracyjny Festiwal Muziko De Nia Tempo

Dla przypomnienia, tegoroczny festiwal Muziko De Nia Tempo odbywa się w po raz pierwszy w naszym mieście. Jego głównym celem jest poszerzenie oferty Białegostoku i okolic, popularyzacja muzyki klasycznej, a także wyrażenie hołdu dla różnorodności kulturowej naszego regionu. Wydarzenie skupia się w głównej mierze na prezentacji polskiej współczesnej muzyki klasycznej, a przewodnim instrumentem został akordeon.

Koncerty, które odbywają się w ramach festiwalu, są prezentowane we współczesnej formie, ze względu na towarzyszące im warstwy audiowizualne i oświetleniowe. Lokacje, w których odbywają się występy muzyczne to charakterystyczne, wszystkim dobrze znane miejsca na Podlasiu. Warto zaznaczyć, że dyrektorem artystycznym wydarzenia jest białostocczanin i wybitny akordeonista Maciej Frąckiewicz.

Pierwsze koncerty odbyły się już w piątek (18.08), sobotę (19.08) i niedzielę (20.08) w Wielkiej Synagodze w Tykocinie, Pawilonie Włoskim w Ogrodach Pałacu Branickich w Białymstoku, a także w Podlaskim Instytucie Kultury. W trakcie tych dni muzycznie zaprezentowali się Maciej Frąckiewicz, Chang Qinke, Piotr Łabanow, Paweł Kowalsk, Joanna Lalek, Rafał Łuc i Marta Śniady, natomiast wizualizację przygotowali Saskia i Maciej Szupica.

Piątek (25.08) otworzy koncerty, które odbędą się w tym tygodniu. Na scenie wystąpi Maciej Frąckiewicz na akordeonie, który połączy muzykę z historią oraz podkreśli kontrast między przejmującą ciszą, a mocą muzycznej ekspresji. Występ otworzy serbska kompozycja o wspomnieniach z wojny, co zostanie zestawione z dziełem nawiązującym do do korzeni białostockich i podlaskich tradycji. Koncert Macieja Frąckiewicza zamknie brutalne dzieło "Flesh".

Sobotni (26.08) koncert będzie powitaniem na scenie duetu w składzie: Józef Wajdzik i Mykola Syniahivskyi. Ich repertuar obejmuje utwory kompozytorów, takich jak Gubaidulina, Zolotariow czy też Saint-Säens. W trakcie koncertu publiczność będzie mogła obejrzeć kolekcję ikon.

Niedziela (27.08) będzie ostatnim dniem festiwalowych koncertów. Na scenie pojawi= się Meccore String Quartet. Grupa wystąpi w składzie: Wojciech Koprowski i Aleksandra Bryła na skrzypcach, Michał Bryła na altówce, Marcin Mączyński na wiolonczeli, a także Maciej Frąckiewicz na akordeonie. Wizualizacje przygotuje Maciej Szupica. Po koncercie będzie można wziąć udział w spotkaniu artystów, kompozytora i publiczności. Poprowadzi je dziennikarz Drugiego Programu Polskiego Radia Andrzej Cezary Zieliński.

Więcej informacji:
Festiwal "Muziko De Nia Tempo"
Finał festiwalu "Muziko de nia tempo"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
1518 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39