Platforma Obywatelska pracuje nad koalicją z Tadeuszem Truskolaskim i PSL

2014.12.02 00:00
Choć wybory samorządowe nie były dla nich sukcesem, liczą, że będą rządzić zarówno w Białymstoku, jak i w województwie. Politycy podlaskiej Platformy Obywatelskiej pracują nad koalicją z Komitetem Truskolaskiego i PSL.
Platforma Obywatelska pracuje nad koalicją z Tadeuszem Truskolaskim i PSL
Fot: ESD

- Dzięki temu, że Tadeusz Truskolaski będzie trzecią kadencję prezydentem miasta, Platforma Obywatelska będzie współrządzić miastem - nie ma wątpliwości Robert Tyszkiewicz, przewodniczący podlaskiej PO.

Poinformował, że w tej chwili PO prowadzi z prezydentem Białegostoku rozmowy ws. koalicji (chodzi zwłaszcza o jego zastępców). Dodawał przy tym, że nie chciałby pogarszania pozycji swojej partii w samorządzie miejskim.

A o to może być trudno, bo o ile 4 lata temu Truskolaski był wystawiony w wyborach przez PO i ugrupowanie miało 16 radnych, to dziś ma tylko 6 mandatów, zaś prezydent startował z własnego komitetu.

Tyszkiewicz argumentował tymczasem, że PO i Komitet Truskolaskiego mają taką samą liczbę radnych. Podkreślił też, że to elektorat i zaangażowanie PO przyczyniło się do zwycięstwa Truskolaskiego.
- Przy takiej mobilizacji PiS-u nie ma co do tego wątpliwości - uważa.
Zaznaczał też, że dobrze byłoby, by w otoczeniu Truskolaskiego pozostał ktoś z Forum Mniejszości Podlasia.

- Jako radni PO będziemy wspierać prezydenta - deklaruje z kolei radny Zbigniew Nikitorowicz.
- Oczekujemy współpracy także z klubem PiS. Mam nadzieję, że wszyscy radni uszanują wynik wyborów. Będą dbać o dobro mieszkańców zgodnie z rotą, a nie o partyjne interesy - dodawał.

Tymczasem trwają też rozmowy dotyczące podziału władzy w sejmiku województwa.
- Zawarliśmy już koalicję - mówi Andrzej Meyer z PO.
Jej warunki są w tej chwili wypracowywane przez przedstawicieli PO i PSL. Politycy PO nie zdradzają jednak żadnych szczegółów. Niewykluczony jest układ w zarządzie województwa 2 osoby z PSL, ale z marszałkiem i 3 z PO (przeczytaj też: Nowo wybrany sejmik województwa na razie bez przewodniczącego).

W tej chwili, po tym jak Maciej Żywno podał się do dymisji i został radnym wojewódzkim, premier Ewa Kopacz rozważa kandydatury na wojewodę podlaskiego. Oficjalnie nie podaje się, kto jest wśród kandydatów.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

957 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39