Plenerowa wystawa stanęła na rynku

2018.06.21 17:20
"Syberyjski Białystok" - tak zatytułowana jest wystawa, którą można oglądać na Rynku Kościuszki. Przypomina ona o tragedii, jaka zdarzyła się w syberyjskim Białymstoku - spłonął tam kościół.
Plenerowa wystawa stanęła na rynku
Fot: Anna Dycha
Wystawa "Syberyjski Białystok"

Tragedia, do której doszło rok temu ponad 3,5 tys. km na wschód od polskich granic, ma wiele wspólnego ze stolicą Podlasia. W syberyjskim Białymstoku spłonął kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Zbiórka funduszy na jego odbudowę trwa i jest czynnie wspierana przez Muzeum Pamięci Sybiru. Chcąc przypomnieć mieszkańcom podlaskiego Białegostoku o syberyjskiej społeczności w potrzebie, na Rynku Kościuszki została otwarta wystawa plenerowa "Syberyjski Białystok".

Zwiedzający z pewnością pamiętają zeszłoroczną wystawę, poświęconą akcji odbudowy białostockiej świątyni. W tym roku udało nam się zdobyć kolejne materiały, wspomnienia i fotografie, które trafiły na plansze wystawy. Zaprezentowane zbiory pochodzą głównie z kolekcji Wasilija Chaniewicza oraz Agnieszki Kaniewskiej. Ekspozycji towarzyszy historia osady oraz jej drewnianej świątyni. Współczesne fotografie przeplatają się z archiwalnymi zdjęciami, nie brakuje też map.

W trwającej od roku zbiórce udało się zebrać blisko połowę z 650 tys. zł, które pochłonie odbudowa zniszczonego kościoła. Wciąż można wesprzeć akcję.

Wystawa jest prezentowana przy zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego à Paulo do 10 lipca, towarzyszy Dniom Miasta Białegostoku.

Program: Dni Miasta Białegostoku

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1269 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39