Plenerowa wystawa stanęła w mieście

2014.08.18 00:00
Na terenie między ul. Wasilkowską, a lapidarium cmentarza ewangelickiego prezentowana jest wystawa plenerowa poświęcona dzielnicy Wygoda. Od 19 września zostanie przeniesiona w pobliże Ratusza.
Plenerowa wystawa stanęła w mieście
Fot: Anna Dycha

Wygoda - jedna z najstarszych dzielnic Białegostoku, włączona w granice miasta w 1919 r., jeszcze przez wiele lat po II wojnie światowej zachowała wiejski charakter. Jej nazwa wywodzi się od leśnej karczmy "Wygoda", położonej przy drodze do Supraśla, wokół której w XVII-XVIII w. rozwinęła się osada. Pod koniec XIX w. założono cztery cmentarze wyznaniowe, uruchomiona została linia kolejowa Białystok-Wołkowysk-Baranowicze i zbudowano Dworzec Poleski oraz wybudowano koszary 64. Kazańskiego Pułku Piechoty. W latach międzywojennych była dzielnicą robotniczą o niezbyt dobrej opinii. Ośrodkiem, który wspierał mieszkańców Wygody z ich problemami życia codziennego były koszary 42. Pułku Piechoty oraz kościół na ul. Traugutta. Przy ul. Jesiennej zlokalizowana została spółdzielnia mieszkaniowa "Zdobycz Robotnicza".

W latach II wojny światowej zniszczone zostały przede wszystkim koszary, dworzec kolejowy, ucierpiał również kościół. Po wojnie powstała SP nr 8 przy ul. Jesiennej oraz przedszkole nr 5 przy ul. Krańcowej. W latach 60. i 70. XX w. na terenach pokoszarowych zbudowano pierwsze na Wygodzie zakłady produkcyjne - gazownię i hutę szkła. Ale największą zmianę przyniosło oddanie do użytku w lipcu 1971 r. wiaduktu kolejowego nad ul. Wasilkowską oraz zlokalizowanie między ulicami: Pułkową, Traugutta, Wasilkowską i 27 Lipca bloków spółdzielni mieszkaniowej. Zmiany zachodzące w tej dzielnicy od XVIII w., a także historię jej mieszkańców, można prześledzić na wystawie plenerowej.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1158 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39