Po 28 latach do Grajewa wróci Wojsko Polskie

2022.11.20 10:03
Jednostkę wojskową w Grajewie zlikwidowano w 1994 r. Niebawem ma powstać nowa, która będzie wschodziła w skład nowo utworzonej Podlaskiej Dywizji Wojska Podlaskiego.
Po 28 latach do Grajewa wróci Wojsko Polskie
Fot: MON

19 listopada szef Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) podpisał w Grajewie porozumienie z lokalnymi władzami o udostępnieniu nieruchomości na rzecz powstającej w mieście jednostki wojskowej oraz spotkał się z żołnierzami, którzy służą na Podlasiu, uczniami klas mundurowych i mieszkańcami regionu.

Podpisane porozumienie obejmuje nieruchomości będące własnością miasta Grajewo oraz będące w zarządzie Lasów Państwowych. Łącznie Wojsko Polskie pozyska zwarty kompleks o powierzchni niemal 57 ha. Dodatkowo, pod planowaną jednostkę wojskową przekazana zostanie nieruchomość w Wojewodzinie koło Grajewa o powierzchni 14,5 ha.

- Ta jednostka, która powstanie niebawem w Grajewie, będzie wchodziła w skład nowej dywizji - Podlaskiej Dywizji Wojska Polskiego, kolejnej dywizji sformowanej na wschodzie naszego kraju - rozpoczął minister Mariusz Błaszczak. - My zrobimy wszystko, żeby ziemia polska nie była zajęta przez odbudowujące się imperium rosyjskie. Żeby tak się stało, Wojsko Polskie musi być silne i liczne, uzbrojone w nowoczesną broń i konsekwentnie ten proces przeprowadzamy. Dlatego w Grajewie i w powiecie grajewskim będzie brygada zmotoryzowana. Będzie na terenach, które dziś zostały przekazane Wojsku Polskiemu przez władze lokalne – poinformował wicepremier Błaszczak.

Szef MON zaznaczył, że priorytetem rządu jest wzmacnianie bezpieczeństwa. To zadanie realizowane jest poprzez rozbudowę jednostek wojskowych, zwiększanie liczebne wojska, prowadzoną modernizację oraz rozwój współpracy sojuszniczej.

- Będziemy wzmacniać Wojsko Polskie tak, żeby Polska była bezpieczna tak, żeby odstraszyć agresora. Wzmacniamy polskie siły zbrojne, zacieśniamy relacje sojusznicze w ramach NATO i dzięki temu odstraszamy agresora - stwierdził Błaszczak.

Wicepremier przypomniał, że to już kolejny projekt związany ze wzmacnianiem zdolności obronnych, który będzie realizowany na wchodzie Polski. Przypomniał, że w listopadzie podpisane zostało porozumienie o przekazaniu gruntów pod jednostkę wojskową, która ma powstać w Kolnie, również w ramach Podlaskiej Dywizji Wojska Polskiego.

Minister obrony narodowej zachęcał do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Zaznaczył, że służba w wojsku jest inwestycją w nasze wspólne bezpieczeństwo i daje możliwości rozwoju osobistego.

- Zachęcam nie tylko tę młodzież, która jest tu dziś z nami do wstępowania do Wojska Polskiego. Zachęcam wszystkich. Służba w wojsku to dobra inwestycja na przyszłość – dodał wicepremier.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
Piekarnia Tomcio Paluch
Piekarnia Tomcio Paluch ul. Bitwy Białostockiej 2 lok. 1
15-103 Białystok

Więcej informacji
1503 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39