Po co nam nagrody literackie?

2021.05.12 07:12
Zastanawialiście się nad ideą nagród literackich? Komu one służą? Po co są przyznawane? Jaką rolę odgrywają w świecie literatury?
Po co nam nagrody literackie?
Fot: Anna Dycha
Aneta Prymaka-Oniszk z Nagrodą Kazaneckiego w roku 2017

"Po co nam nagrody literackie" to spotkanie, podczas którego uczestnicy dyskusji przybliżą kulisy przyznawania nagród literackich.

W rozmowie wezmą udział Eliza Kącka, Justyna Sobolewska, Przemysław Czapliński i Marek Kochanowski. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.

Eliza Kącka jest adiunktem na Wydziale Polonistyki UW. Opublikowała wiele książek akademickich. Członkini Zarządu Głównego TLiAM i kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Justyna Sobolewska jest krytyczką literacką i dziennikarką, związana na stałe z tygodnikiem "Polityka". Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius", w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Literackiej m.st Warszawy.

Przemysław Czapliński jest profesorem zwyczajnym, historykiem literatury XX i XXI wieku, tłumaczem, krytykiem literackim. Jest współtwórcą Zakładu Antropologii Literatury (UAM Poznań), kierownikiem specjalności krytycznoliterackiej na polonistyce, dyrektorem Centrum Humanistyki Otwartej, członkiem - korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Marek Kochanowski jest profesorem na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Literaturoznawca, eseista, animator kultury, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku i podyplomowych studiów "Menadżer kultury". Wieloletni członek kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska jest literaturoznawczynią, pracuje na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku w Zakładzie Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych. Od 2011 zasiada w Kapitule Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Dyskusja odbędzie się we czwartek (13.05), o godz. 18:00 w formule on-line na profilu na Facebooku Białostockiego Ośrodka Kultury.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

1056 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39