Pod dworzec PKS w Białymstoku wmurowano pamiątkę dla następnych pokoleń

2017.05.29 13:40
Nowy dworzec PKS w Białymstoku ma być oddany do użytku pod koniec października. Tymczasem w poniedziałek wmurowano akt erekcyjny pod tę inwestycję.
Pod dworzec PKS w Białymstoku wmurowano pamiątkę dla następnych pokoleń
Fot: Dorota Mariańska
Kapsuła z aktem erekcyjnym

Wmurowanie dokumentu

Pasażerowie skorzystają z nowego dworca PKS w Białymstoku na przełomie października i listopada. Natomiast w poniedziałek (29 maja) wmurowano akt erekcyjny. Tuba z dokumentem, w którym wymieniono m.in. inicjatorów i budowniczych przedsięwzięcia, została umieszczona w szklanej kapsule, a ta będzie trwała w fundamencie budowli.

W kapsule znalazły się również: zdjęcie starego dworca, fotografia osób, które podpisały akt erekcyjny oraz regionalne gazety. Jest to pamiątka dla potomności. W przyszłości, po odnalezieniu skrytki podczas modernizacji, generalnej przebudowy obiektu czy jego rozbiórki, znalazcy będą mogli zapoznać się z historycznymi informacjami (np. dowiedzieć się, kiedy została rozpoczęta).

Miejsce, w którym zostawiono akt erekcyjny, zostanie zaznaczone na właściwych planach budowlanych.

Nowy dworzec PKS

Budynek dworca będzie zajmował blisko 1,5 tys. m2. Do dyspozycji pasażerów oddane zostaną m.in. 4 kasy, poczekalnia, miejsce do przechowania bagaży podręcznych, kawiarenka oraz kącik prasowy. Zaś autobusy będą odjeżdżały z 15 stanowisk rozlokowanych na kilku peronach.

Aktualnie na miejscu wylewane są fundamenty. Kończy się też utwardzenie terenu pod część wiat. Pojawią się 4 podwójne przystanki od strony torów. Przełożenie ruchu planowane jest na koniec sierpnia. Prace idą zgodnie z harmonogramem.

Natomiast otwarcie parku handlowego nastąpi w połowie lutego. Galeria będzie mieściła się na łącznie ok. 5 tys. m2.

- Komercjalizację praktycznie zakończyliśmy. Nie mamy jeszcze zawartych umów finalnych. Mamy je wynegocjowane. Spodziewamy się podpisać umowy do połowy czerwca - mówi Marek Budner, prezes Budner Sp. z o.o.

Dolną kondygnację obiektu podzieli 6 najemców. Zajmą oni powierzchnie od ok. 300 do 500 m2. Natomiast na piętrze znajdzie się firma oferująca usługi fitness. Będzie też część gastronomiczna. Na jednej większej sali będzie funkcjonowało kilku mniejszych dostawców, a nie jeden sieciowy operator.

Zobacz też: Nowy dworzec PKS będzie w październiku. Centra handlowe pojawią się w marcu 2018 r.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1197 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39