Podlasianie oszczędzają na kulturze, rzadko też korzystają z bibliotek

2016.09.20 09:59
W Podlaskiem wydatki na kulturę, biorąc pod uwagę portfele mieszkańców, mieszczą się w przedziale od 150 do 159 zł rocznie. Ponadto nasz region to czarna plama na mapie polskiego czytelnictwa – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Podlasianie oszczędzają na kulturze, rzadko też korzystają z bibliotek
Fot: pixabay.com

Główny Urząd Statystyczny przygotował opracowanie dotyczące kultury. Wynika z niego, że jako mieszkańcy, w naszym regionie, na kulturę przeznaczamy bardzo małe kwoty, bo maksymalnie 159 zł rocznie. Tym samym mieścimy się w połowie zestawienia województw, które ograniczają wydatki na kulturę.

Niewiele w porównaniu do innych województw na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego oddają też nasze samorządy (183 mln zł). W całym kraju są jeszcze tylko trzy województwa, których samorządy rezerwują na ten cel mniej od nas.

Również z czytelnictwem mamy na bakier. Podlasie to czarna plama na mapie polskiego czytelnictwa. W niektórych powiatach, na 1000 mieszkańców, z biblioteki korzysta tylko 51 osób. Podczas gdy w całym kraju nie brakuje miejsc, gdzie liczba czytelników na 1000 mieszkańców wynosi 351.

Ponadto jesteśmy w ogonie regionów biorąc pod uwagę liczbę punktów bibliotecznych. Mamy ich w całym województwie mniej niż 50. Na dodatek jest ich mniej niż rok wcześniej. Dla porównania w województwie lubelskim funkcjonuje 170 takich punktów. Także bibliotek publicznych posiadamy najmniej w skali kraju (publicznych - 238, pedagogicznych - 3, naukowych - 26).

Dodatkowo podlaskie to jedno z czterech polskich województw, obok zachodniopomorskiego, lubuskiego i opolskiego, które ma najniższą liczbę zwiedzających muzea. Jest ich u nas od ok. 200 do ok. 600 tys. rocznie. Dla porównania w województwie podkarpackim muzea odwiedza od 1,3 mln do 2,5 mln osób rocznie. Co więcej, 40% z nas zwiedza muzea bezpłatnie.

Nieciekawie sytuacja wygląda także biorąc pod uwagę liczbę osób bywających w galeriach i salonach sztuki. Jest to tylko od 38 do 99 tys. osób w ciągu roku.

Podlasianie za to lubią przedstawienia i koncerty, prawie 550 tys. z nas uczestniczy w kulturze tego rodzaju. Chętnie też bierzemy udział w imprezach masowych (festiwalach, kabaretach, seansach filmowych).

Na koniec ciekawostki. W 2015 r. najczęściej odwiedzano muzea takie jak Muzeum Pałac w Wilanowie w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie - Zespół Pałacowo-Ogrodowy w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Auchwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wówczas do trzech najczęściej oglądanych, nowo wprowadzonych na ekrany kin filmów należały "Listy do M. 2", "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" oraz "Pięćdziesiąt twarzy Greya".

Wszystkie powyższe dane pochodzą z rocznego opracowania, więc dotyczą 2015 r.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1355 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39