Podlasianie są skłonni do poświęceń. Chętnie dzielą się krwią

2018.05.29 07:54
Mieszkańcy naszego województwa są ofiarni. Świadczy o tym liczba krwiodawców.
Podlasianie są skłonni do poświęceń. Chętnie dzielą się krwią
Fot: pixabay.com

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące krwiodawstwa. Okazuje się, że w ubiegłym roku największą liczbę krwiodawców zarejestrowano w województwie wielkopolskim. Było to ok. 68 tys. osób. W Podlaskiem natomiast krew w tym czasie oddało prawie 35 tys. osób.

Na pierwszy rzut oka wszystko wskazuje na to, że wypadamy przeciętnie. Jednak w rzeczywistości jest to bardzo dobry wynik, szczególnie, że Wielkopolska ma 17 oddziałów terenowych centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, a w naszym regionie są 4 takie placówki.

Poza tym właśnie w Podlaskiem odnotowano najwięcej krwiodawców (293 osoby) w przeliczeniu na 10 tys. ludności, podczas gdy w woj. wielkopolskim wskaźnik ten wyniósł 197 osób.

Z drugiej strony najmniej (tj. około 13 tys.) osób oddało krew w jednostkach zlokalizowanych na terenie województwa opolskiego.

Ogólnie w 2017 r. krwią i jej składnikami - w skali kraju - podzieliło się ponad 600 tys. osób. 195 z nich (żadna nie pochodziła z naszego regionu) oddało krew na innych zasadach niż honorowo. Wynika to z tego, że w niektórych centrach krwiodawstwa pobierane są krwinki do wykrywania przeciwciał.

W ubiegłym roku w Polsce średnio na jednego dawcę przypadały 2 pobrania. Krwiodawcą może zostać zdrowa osoba w wieku 18–65 lat.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

692 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39