Podlasianin jest jak Ferdynand Kiepski. Zawsze ma pod ręką lodówkę i telewizor

2016.09.16 07:52
Główny Urząd Statystyczny zajrzał do naszych mieszkań, domów i garaży. Okazuje się, że zdecydowana większość z nas posiada lodówkę i telewizor. Nie mamy za to kamer video, konsoli do gier czy kuchenek elektrycznych z płytą ceramiczną.
Podlasianin jest jak Ferdynand Kiepski. Zawsze ma pod ręką lodówkę i telewizor
Fot: pixabay.com

Główny Urząd Statystyczny zebrał informacje dotyczące dóbr, które posiadamy. Z informacji przedstawionych przez instytucję wynika, że 67% gospodarstw w Podlaskiem posiada komputer z dostępem do internetu, a 63% samochód osobowy. Pod względem pierwszego ze wskaźników, wyprzedza nas większość województw w Polsce (poza warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim). Natomiast biorąc pod uwagę posiadanie samochodu, wypadamy znacznie lepiej (Mazowsze jest przed nami z wynikiem tylko o 2% wyższym, a najlepsza - o 5% - w zestawieniu okazała się Wielkopolska).

Poziom wyposażenia w sprzęt audiowizualny i multimedialny oraz samochód różni się w zależności od typu biologicznego gospodarstwa. Gospodarstwa małżeństw z dziećmi na utrzymaniu są zdecydowanie lepiej wyposażone pod tym względem niż te bez potomstwa.

U większości, bo w domach ponad 90% z nas, znajdziemy telewizor (jednak tylko 54% osób posiada urządzenie do odbioru telewizji satelitarnej lub kablowej i jest to drugi najniższy wynik w kraju), pralkę automatyczną (91%), odkurzacz elektryczny (96%), chłodziarkę, chłodziarko-zamrażarkę lub zamrażarkę (99,7%). Co ciekawe, w każdym regionie jest około 1% osób, które żyją bez lodówki.

Posiadaczem radia jest 80% Podlasian. Tym samym należy do nas drugi najlepszy wynik w Polsce, po woj. świętokrzyskim. Połowa mieszkańców regionu kupiła laptop, tablet, kuchenkę mikrofalową, robota kuchennego oraz rower. Co więcej, jesteśmy na drugim miejscu w kraju pod względem posiadania telefonu stacjonarnego, ma go 47% z nas.

30% osób mieszkających w Podlaskiem może sobie pozwolić na odtwarzacz DVD, drukarkę wielofunkcyjną i zmywarkę do naczyń, zaś mniej niż 10% osób ma kamerę video, konsolę do gier, kuchenkę elektryczną z płytą ceramiczną, motocykl, skuter lub motorower.

Z danych wynika także, że tylko 22% rencistów korzysta z odtwarzacza DVD. Cyfrowe aparaty fotograficzne posiadają najczęściej osoby wykonujące pracę umysłową oraz pracujące na własny rachunek. Natomiast roboty kuchenne oraz motocykle, skutery i motorowery cieszą się największym zainteresowaniem wśród rolników. Na drukarkę pozwoliło sobie tyle samo osób bez znaczenia, czy mieszkają w mieście czy na wsi.

Ankiety, na podstawie których powstała statystyka, przeprowadzono w ubiegłym roku w 1154 podlaskich gospodarstwach domowych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

991 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39