Podlasie potrójnie. Środa Literacka w Książnicy z pasjonatami regionu

2023.01.27 14:43
To będzie nie lada gratka dla wszystkich miłośników Podlasia. W Książnicy Podlaskiej w ramach cyklu Środa Literacka będzie można spotkać się z fotografem - Jerzym Rajeckim, pisarką i fotografką - Ewą Zwierzyńską oraz publicystą - Mateuszem Styrczulą. Wszystkich ich łączy miłość do naszego regionu.
Podlasie potrójnie. Środa Literacka w Książnicy z pasjonatami regionu
Fot: Jerzy Rajecki
FB "Klimaty Podlasia"

Środa Literacka (1.02) w Książnicy Podlaskiej będzie bardzo podlaska. Gośćmi będą trzy osoby, których połączyła pasja do wielokulturowości, tradycji i przyrody Podlasia.

Jerzy Rajecki urodził się w Hajnówce, mieszka obecnie w Białymstoku. Fotografią zainteresował się podczas wyjazdów ze znajomymi na tzw. Kresy: Białoruś, Litwę i Łotwę. Podlasie fotografuje od 2009 roku. Jak mówi: Pragnę uwiecznić to, co odchodzi i co jest trwale wpisane w kulturowy i wizualny krajobraz tego regionu. To moja ukochana kraina. Tu się urodziłem, tu dorastałem wśród różnorodności, wielokulturowości, wzajemnej tolerancji oraz naturalnej akceptacji dla odmiennych religii, języków i tradycji. W pejzaż Podlasia wpisane są spokój, cisza, a nawet swoista metafizyczna melancholia. Dziś, to ogromna zaleta tej krainy. Ktokolwiek ją odwiedza twierdzi, że czas płynie tu wolniej.

Ewa Zwierzyńska urodziła się w Bielsku Podlaskim, z wykształcenia jest lekarką, jednak z zamiłowania pasjonatką podlaskiej kultury i przyrody. Od wielu lat fotografuje i pisze o Podlasiu. Sztuki fotograficznej uczyła się m.in. w Warszawskiej Szkole Fotografii. Za swoje reportaże dostała nagrody od Press Club Polska "Belarus in focus 2013", National Geographic Traveler oraz kwartalnika "Kultura wsi". W 2015 r. otrzymała dyplom uznania od Ministra Kultury za publikacje o Podlasiu na portalu mapakulury.pl. Obecnie współpracuje z miesięcznikiem "Czasopis", gdzie publikuje felietony i eseje. Mieszka w Białymstoku.

Natomiast Mateusz Styrczula urodził się w Warszawie. Ukończył politologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem artykułów naukowych i publicystycznych o tematyce bałkańskiej i wschodniej oraz stałym współpracownikiem miesięcznika "Czasopis". To słowianofil i pasjonat lingwistyki języków słowiańskich. Zna serbski, chorwacki, białoruski, ukraiński i rosyjski, posługuje się również gwarą podlaską. Z zamiłowania jest podróżnikiem po euroazjatyckich bezdrożach, varsavianistą i numizmatykiem.

Spotkanie "Reportaże z Podlasia" odbędzie się w środę (1.02), o godz. 18:00 w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej. Wstęp jest wolny!

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1177 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39