Podlaska Akademia Kultury: "Skłodowska"

2021.06.04 11:16
Maria Skłodowska-Curie jest postacią już niemal kultową. To wyjątkowa kobieta i wybitna uczona. Film o niej będzie można zobaczyć w ramach Podlaskiej Akademii Kultury w niedzielę.
Podlaska Akademia Kultury: "Skłodowska"
Fot: Materiały prasowe

Film "Skłodowska" z 2019 r. w reż. Marjane Satrapi ze świetną tytułową rolą Rosamund Pike, opowiada o życiu Marii po przybyciu do Paryża.

Młoda i ambitna Skłodowska chce na słynnej Sorbonie podjąć studia. Początki jednak są trudne. Większość społeczeństwa wciąż uważała, że miejsce kobiety jest w cieniu męża. Nikt nie traktuje poważnie naukowych planów i teorii, które snuje młoda Maria, chemiczka i fizyczka. Mężczyźni zazdrośnie strzegą wstępu na najwyższe szczeble naukowej kariery. Jednak geniusz, upór i odwaga Skłodowskiej wkrótce zaczną kruszyć ten opór. A niezwykłe odkrycia, których dokona wraz z mężem Piotrem Curie przyniosą jej zasłużone miejsce w naukowym panteonie.

Maria jednak zrewolucjonizowała konserwatywny i bardzo męski świat nauki.

Film jest opowieścią o wielkiej odwadze, determinacji, miłości i geniuszu pewnej kobiety z dalekiej Polski, która zadziwiła naukowy Paryż, a wkrótce cały świat. Skłodowska jest dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Film "Skłodowska" będzie można zobaczyć w niedzielę (6.06), o godz. 15:00 w Kinie Forum.

SZCZEGÓŁYAnna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1228 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39