Podlaska firma laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

2021.05.06 15:59
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się coroczna gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Spośród 5 podlaskich firm zgłoszonych do głównych kategorii, zwyciężyła jedna. Nagrodę firmie Suempol wręczył prezydent Andrzej Duda.
Podlaska firma laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP
Fot: Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezydenta RP

XVIII edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Do tegorocznej edycji konkursu instytucje z całego kraju zgłosiły ponad 150 kandydatów. Zwycięzców wskazała kapituła złożona z ekspertów reprezentujących różne dziedziny gospodarki.

- Bardzo dziękuję za to, że budujecie polską markę poza granicami kraju. Mam nadzieję, że dzisiejsza nagroda będzie jeszcze większą mobilizacją – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że biznes jest tą dziedziną, która w największym stopniu ucierpiała podczas pandemii, a kwestia przetrwania polskich firm była dla niego kwestią fundamentalną.

Suempol - zwycięzca kategorii Odpowiedzialny Biznes

Przedsiębiorstwo Suempol z Bielska Podlaskiego zostało nagrodzone w kategorii Odpowiedzialny Biznes. Firma jest jednym z największych producentów łososia wędzonego na świecie.

- To wspaniałe osiągnięcie, które podkreśla nie tylko mocną pozycję na rynku, ale również troskę o pracowników, ich rodziny oraz lokalną społeczność. Cieszy fakt, że to właśnie kandydatura zaproponowana przez urząd marszałkowski zdobyła nagrodę Prezydenta RP. Wyrazy uznania należą się także pozostałym finalistom z naszego regionu - powiedział marszałek Artur Kosicki.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie gospodarcze, przyznawane raz do roku. Inicjatywa w ciągu 18 edycji zmieniała swoją formułę, jednak cel nadal jest taki sam - ma wspierać polskich przedsiębiorców oraz wyróżniać tych najlepszych.

Reprezentanci Podlasia

Tegoroczna edycja została zdominowana przez podlaskie firmy. W trzech kategoriach głównych nominację otrzymało aż pięć regionalnych przedsiębiorstw:

w kategorii Lider MŚP:
- Alex sp. z o.o. – zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego;

w kategorii Narodowy Sukces:
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy – zgłoszona przez Polską Izbę Mleka;
- SaMASZ sp. z o.o. – zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Fundację Technotalenty oraz Izbę Przemysłowo-Handlową w Białymstoku,

w kategorii Odpowiedzialny Biznes:
- MALOW sp. z o.o. – zgłoszona przez Fundację Technotalenty i Izbę Przemysłowo-Handlową w Białymstoku,
- Suempol sp. z o.o. (laureat) – zgłoszona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Nagroda indywidualna

Prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński otrzymał od prezydenta nagrodę indywidualną, przyznawaną dla osoby wyróżniającej się wybitnymi zasługami dla rozwoju polskiej gospodarki oraz przedsiębiorczości. Jest on światowej sławy lekarzem otolaryngologiem, audiologiem, foniatrą, twórcą oraz dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach (woj. mazowieckie).

Przyznana nagroda ma również podlaski akcent, ponieważ prof. Skarżyński urodził się w Rosochatem Kościelnem w województwie podlaskim. Ponadto w 2019 r. został oznaczony przez marszałka Artura Kosickiego tytułem Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1756 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39