Podlaska KAS ma nowy skaner. Będzie prześwietlał pociągi na przejściu granicznym

2022.06.02 15:47
W czwartek (2.06) na przejściu granicznym w Siemianówce, oddano do użytku nowy skaner RTG do prześwietlania pociągów.
Podlaska KAS ma nowy skaner. Będzie prześwietlał pociągi na przejściu granicznym
Fot: Podlaska KAS

- Dzięki nowemu skanerowi polska Służba Celno-Skarbowa dostaje kolejne, doskonałe narzędzie do walki z przestępczością graniczną, które posłuży do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów ukrytych w pociągach. Oddane właśnie do użytku urządzenie usprawni pracę naszych funkcjonariuszy, ograniczając liczbę kontroli fizycznych i przyspieszając weryfikację deklaracji przewozowych – podkreślił szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

Jest to już drugie, po skanerze w Kuźnicy, urządzenie RTG do kontroli wagonów kolejowych w województwie podlaskim.

- Siemianówka jest inwestycją "domykającą" szczelność naszej granicy. Dzięki dzisiejszemu otwarciu, na wszystkich przejściach w województwie podlaskim na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, mamy już skanery RTG" – powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.

Skaner kosztował blisko 21,5 mln zł. Jego zakup i prace inwestycyjne zostały sfinansowane z budżetu państwa.

- Urządzenie obejmuje zasięgiem dwa tory, co umożliwia kontrolę wszystkich pociągów towarowych wjeżdżających do Polski i wyjeżdżających na Białoruś, zarówno po torze szerokim, jak i normalnym. Skaner jest wyposażony w wysokoenergetyczny akcelerator, dzięki któremu funkcjonariusze KAS mogą bezpiecznie prześwietlać wszystkie rodzaje towarów przewożonych przez granicę. Inwestycję zrealizowała, w tym również przeszkoliła funkcjonariuszy, firma Nuctech Warsaw Company Limited - poinformował st. asp. Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy podlaskiej KAS.

W uroczystości na przejściu granicznym wzięli udział: szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski i funkcjonariusze Oddziału Celnego w Siemianówce, którzy na co dzień będą obsługiwać urządzenie. W uroczystości uczestniczyli także: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele Ministerstwa Finansów i współpracujących z KAS służb i instytucji.

Od 2021 r. funkcjonariusze KAS z kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce odprawili w obu kierunkach blisko 6 tys. pociągów towarowych, wiozących 195 tys. wagonów. W tym okresie, w wyniku kontroli, zatrzymano również przemyt 8,5 mln szt. nielegalnych papierosów wartych ponad 6 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

984 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39