Podlaska Służba Celna ma nowy sprzęt. Dokładnie prześwietli auta przemytników

2016.12.22 14:59
W środę (21.12) na przejściu granicznym w Kuźnicy oddano do użytku nowy skaner RTG. Teraz podlaska Służba Celna dysponuje jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy Unii Europejskiej.
Podlaska Służba Celna ma nowy sprzęt. Dokładnie prześwietli auta przemytników
Fot: Izba Celna w Białymstoku

Na przejściu granicznym w Kuźnicy oddano do użytku nowy skaner, który kosztował blisko 10 mln zł. Sprzęt zastąpi wysłużony skaner funkcjonujący na tym przejściu od 12 lat - za jego pomocą podlascy celnicy prześwietlili już ok. 400 tys. ciężarówek, wielokrotnie ujawniając przemyt.

- Nowy skaner firmy Nuctech umożliwia kontrolę całych pojazdów, prześwietlając nieruchome pojazdy wprowadzone do hali. W tej funkcjonalności Służba Celna może kontrolować samochody ciężarowe z kabiną, autobusy, busy i samochody osobowe. W przypadku zwiększonego natężenia ruchu na granicy urządzenie w trybie dynamicznym może również prześwietlać tylko część ładunkową ciężarówki bez kabiny - mówi rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku, mł. asp. Maciej Czarnecki.

Funkcjonariusze Służby Celnej mogą więc w komfortowych warunkach interpretować obrazy, wykorzystując wiele funkcji urządzenia. Wydzielono także specjalne, w pełni bezpieczne pomieszczenie dla kierowców oczekujących na zakończenie prześwietlania swoich pojazdów.

Czarnecki zaznacza, że technologia zastosowana w skanerze umożliwia skuteczne prześwietlenie ładunków ukrytych nawet za kilkudziesięciocentymetrową warstwą stali. Nowe urządzenie ma wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa nie tylko obywateli Polski, ale też mieszkańców całej Unii Europejskiej.

W uroczystym oddaniu do użytku nowego skanera udział wzięli m.in. dyrektor Izby Celnej w Białymstoku mł. inp. Tomasz Węgiel, Kapelani Służby Celnej, wicewojewoda podlaski Jan Zabielski i przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1445 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39