Podlaska turystyka w pandemii. Turyści polubili pola biwakowe

2021.05.23 08:08
Pandemia pogrążyła branżę turystyczną. W Podlaskiem hotelarze i właściciele m.in. moteli czy schronisk nie mają powodów dla zadowolenia. Z drugiej strony posiadaczom pól biwakowych wiedzie się nie najgorzej.
Podlaska turystyka w pandemii. Turyści polubili pola biwakowe
Fot: pixabay.com

Urząd Statystyczny w Białymstoku w swoim najnowszym opracowaniu podał dane dotyczące turystyki w naszym regionie. Statystycy zestawili rok 2019 z 2020, czyli czas przed pandemią koronawirusa i okres pandemiczny.

Pola biwakowe nie tracą

Okazuje się, że o 5,6% zmniejszyła się liczba turystycznych obiektów noclegowych. Na dodatek skorzystało z nich 45% mniej turystów. W Podlaskiem działalność gospodarczą zakończył m.in. jeden hotel i jeden hostel. Przybyło za to pole biwakowe. Jego właściciel dobrze wyczuł trend, ponieważ o prawie 50% wzrosła liczba turystów korzystających z noclegów na polach biwakowych. W najgorszej sytuacji znaleźli się posiadacze kempingów, moteli i schronisk, bo właśnie w takich miejscach odnotowano największy spadek turystów.

Co ciekawe, zarówno w 2019, jak i w 2020 r., turyści najchętniej zatrzymywali się w hotelach. 51% z nich wybrała hotele trzygwiazdkowe. Kolejne miejsce zajmują ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe i pensjonaty. Najmniej osób, bo zaledwie 1% zdecydowało się na motele.

Najwięcej noclegów w trzech powiatach

Eksperci od danych zauważają też, że w województwie podlaskim turystyczna baza noclegowa jest nierównomiernie rozmieszczona. Najbardziej rozwiniętą sieć miejsc do spania posiada północna i wschodnia część regionu. W końcu lipca 2020 r. najwięcej obiektów turystycznych znajdowało się na terenie powiatów: augustowskiego (43), hajnowskiego (36) i białostockiego (30). Najmniej obiektów zanotowano w powiatach: kolneńskim (2), zambrowskim (3) oraz bielskim i w Łomży (po 4).

Bez turystów zagranicznych

Przez obostrzenia podlaska branża turystyczna straciła również wielu turystów zagranicznych. Było ich aż 71% mniej w porównaniu z czasem przedpandemicznym. Polskę i nasz region omijali w największym stopniu Chińczycy, Australijczycy i Amerykanie. Z drugiej strony najwięcej gości zagranicznych przybyło do nas z Białorusi (19,3% ogółu turystów zagranicznych). Na turystyczne zwiedzanie Podlasia decydowali się także obywatele Litwy (16,8%), Niemiec (9,6%) i Estonii (9,3%). Zarówno w 2019, jak i 2020 r., zdecydowana większość z nich zatrzymała się w hotelach.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1384 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39