Podlaski folklor - wystawa PIKu zawitała do Choroszczy

2022.03.29 16:09
Wszystko w makro-skali: plecione kosze, gliniane naczynia, słomkowe i papierowe plecionki, geometryczne wzory tkaniny dwuosnowowej, dywany-pasiaki, a także pawuki, batikowe pisanki, wielobarwnie papierowe kwiaty, kowalstwo artystyczne czy folklorystyczne polichromie – między innymi takie ludowe dzieła pojawiły się na placu Brodowicza w Choroszczy.
Podlaski folklor - wystawa PIKu zawitała do Choroszczy
Fot: M-GCKiS w Choroszczy

Nowa wystawa plenerowa "Mobilna wizytówka" zawitała do Choroszczy.

"Mobilna Wizytówka" to wystawa ulokowana w przestrzeni miejskiej, promująca sylwetki podlaskich rękodzielników i wytwory pracy ich rąk. W Choroszczy znalazła się za sprawą nawiązanej współpracy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Chroszczy z Podlaskim Instytutem Kultury, który zrealizował projekt pn. "E-tradycja Cyfrowa Baza Danych".

Jest to plenerowa ekspozycja 40 wielkoformatowych plansz-wizytówek opatrzonych kodem QR, który odsyła na stronę bazy twórców ludowych województwa podlaskiego. Powstała we współdziałaniu z podlaskimi grafikami młodej generacji: Aleksandrą Michałowską i Janem Wyszkowskim. Młodzi zobaczyli ludowość na nowo – jako sztukę o niepowtarzalnej wartości artystycznej, która dodatkowo wspaniale oddaje kod tożsamościowy Podlasia. Dlatego też absolutnie zasługuje na to, by ująć ją we współczesnej oprawie narzędzi komunikacji artystycznej, a nawet więcej: nadać jej biznesowego charakteru. Zarówno wystawa, jak i baza obejmują 12 dziedzin twórczości ludowej, a w nich kilkudziesięciu przedstawicieli różnorodnych rzemiosł, m.in.: tkactwa, plecionkarstwa, kowalstwa, garncarstwa, plastyki obrzędowej i wielu innych.

Dzięki plakatowym wizytówkom każdy może zapoznać się z twórczością danego artysty, dotrzeć do jego danych kontaktowych, zdjęć wyrobów, a także prowadzonej przez niego oferty warsztatowej. Dodatkowo, czytelna mapa ułatwia dotarcie do poszczególnych pracowni rękodzielniczych. A te – zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim – czekają na odwiedzających z otwartymi ramionami.

Ponadto plenerowej wystawie w Choroszczy, jeszcze w kwietniu, towarzyszyć będą liczne wydarzenia związane ze sztuką ludową: warsztaty, spotkania, pokazy i wystawy rzeźby. Zaplanowana jest też projekcja filmu dotyczącego twórców ludowych.

Wystawa na placu Brodowicza będzie dostępna do 29 kwietnia.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1726 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39