Podlaski Piknik Militarny w Ogrodniczkach. Impreza dla całych rodzin

2015.05.26 00:00
Ponad 400 rekonstruktorów z 30 grup weźmie udział w V Podlaskim Pikniku Militarnym. Odbędzie się on w dniach 5-7 czerwca, nie tylko w Ogrodniczkach, ale też w Białymstoku.
Podlaski Piknik Militarny w Ogrodniczkach. Impreza dla całych rodzin
Fot: Grzegorz Chuczun
Poprzednia edycja Podlaskiego Pikniku Militarnego

To największa tego rodzaju impreza w regionie. W zeszłym roku odwiedziło ją około 30 tys. osób. Cieszy się ogromną popularnością wśród rodzin z dziećmi.

Piknik promuje region

- Tegoroczna edycja pikniku będzie miała bardziej multihistoryczny charakter - mówi Wojciech Hernik, prezes Stowarzyszenia "Czemu By Nie". - Rekonstruktorzy przybliżą czasy nie tylko I i II wojny światowej, ale też wojów, Wikingów i średniowiecza.

Do udziału w imprezie zaprasza Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. Gmina Supraśl po raz kolejny włącza się bowiem w organizację pikniku.

- To impreza, która promuje nie tylko gminę Supraśl, ale też cały region. Przyjeżdżają do nas goście z całego kraju, ale też z zagranicy. Piknik przybliża wiedzę na temat wojska, współczesnej armii i wydarzeń historycznych. Jest także świetną imprezą rodzinną - przekonuje burmistrz Supraśla.

W organizację imprezy włączył się też Białystok. Pokazów militarnych nie zabraknie na Rynku Kościuszki. Wiceprezydent miasta Robert Jóźwiak zapewnia, że dodatkowa komunikacja miejska dowiezie chętnych do Ogrodniczek.

Jakie atrakcje?

Właśnie na rynku w Białymstoku w piątek (5.06) rozpocznie się piknik. W godz. 10-16 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zaplanowano pokaz sprzętu militarnego i grup rekonstrukcyjnych.

W sobotę (6.06) rekonstruktorzy przeniosą się do Supraśla, gdzie od godz. 10 na rynku będą prezentować sprzęt militarny. O godz. 11 parada pojazdów militarnych wraz z ułanami i orkiestrą dętą wyruszy do Ogrodniczek, na teren dawnej żwirowni. W południe zaplanowano rozpoczęcie imprezy. Będzie można przejechać się pojazdami, podziwiać dioramy i wziąć udział w konkursach. O godz. 17 odbędzie się rekonstrukcja z czasów I wojny czeczeńskiej.

W niedzielę (7.06) od godz. 10 na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Będzie można m.in. postrzelać na strzelnicy, rozłożyć i złożyć broń i obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, a także Białorusi i Litwy. Na godz. 16 zaplanowano rekonstrukcję potyczki z 1944 roku (z udziałem czołgu Sherman).

Nie zabraknie gości specjalnych. Imprezę odwiedzą: korespondent wojenny Piotr Górecki oraz autor książek o tajemnicach II wojny światowej Jerzy Rostkowski.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1799 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39