Podlaski PSL postawił na sprawdzone nazwiska. Oto kandydaci partii w wyborach

2023.09.05 19:43
Podlaska lista Trzeciej Drogi opiera się na dwóch liderach znanych w całym kraju. "Jedynka", czyli Szymon Hołownia reprezentuje Polskę 2050, natomiast kolejny na liście jest poseł PSL-u rodem z okolic Zambrowa, czyli Stefan Krajewski. Dzisiaj przedstawiono wszystkich podlaskich kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Postawiono głównie na sprawdzone i znane w regionie nazwiska.
Podlaski PSL postawił na sprawdzone nazwiska. Oto kandydaci partii w wyborach
Fot: Kamil Pietraszko
Podlaski PSL postawił na sprawdzone nazwiska

Według ustaleń obydwu partii wchodzących w skład Trzeciej Drogi, miejsca nieparzyste zajmują kandydaci Polski 2050, natomiast parzyste numery przypisano osobom startującym z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Krajewski podkreślał, że podlascy kandydaci PSL-u to osoby, które walczą o rozwój polskiego rolnictwa - dziedziny gospodarki szczególnie ważnej dla elektoratu "ludowców". W głosy podobnej grupy wyborców celuje także PiS, dlatego nie w czasie konferencji nie zabrakło przytyków w stronę partii rządzącej. Wypomniano m.in. owianą złą sławą "Piątkę dla zwierząt". W rozmowie z nami, Stefan Krajewski przypomniał także, że w czasie mijającej kadencji Sejmu, jako jeden z pierwszych polityków zabiegał o rozwiązanie afery związanej ze SM Bielmlek, której głównym bohaterem był były senator PiS-u Tadeusz Romańczuk.

42-letni debiutant w sejmowych ławach, podkreślał także, że w przeciwieństwie do listy PiS-u, "koniczynki" postawiły na nazwiska znane, sprawdzone i zasłużone dla ruchu ludowego w województwie podlaskim. Jedyny poseł PSL-u wybrany z tego okręgu zauważył także, że Prawo i Sprawiedliwość - dla odmiany - nie doceniło swoich lokalnych działaczy, przyznając "jedynkę" ministrowi Jackowi Sasinowi, który do tej pory na Podlasiu zbytnio się nie udzielał.

PSL-owską "dwójką", a więc "czwórką" Trzeciej Drogi została Agnieszka Zawistowska, szefowa biura zarządu wojewódzkiego PSL. Nr 6 otrzymał Tadeusz Chołko - wieloletni wójt gminy Suwałki, obecnie radny powiatu suwalskiego. Pozycja nr 8 należy do Ewy Kulikowskiej - urzędującej burmistrz Sokółki, natomiast "dziesiątkę" przypisano do znanego doskonale w Hajnówce, Mikołaja Janowskiego.

W dolnej części listy znalazły się co najmniej dwa szerzej rozpoznawalne nazwiska. Pod nr. 22 można znaleźć Mirosława Angielczyka, przedsiębiorcę znanego ze stworzenia i prowadzenia "Ziołowego Zakątka" w Korycinach czyli ważnego miejsca na turystycznej mapie Podlasia. Z kolei ostatnią, bo 28. lokatę otrzymał Jerzy Leszczyński - najbardziej kojarzony z Ciechanowcem, choć znany w całym województwie jako były marszałek województwa podlaskiego.

Pełna lista kandydatów do Sejmu RP Trzeciej Drogi:

1. Szymon Hołownia (Polska 2050)
2. Stefan Krajewski (PSL)
3. Barbara Okuła (Polska 2050)
4. Agnieszka Zawistowska (PSL)
5. Aleksander Wasyluk (Polska 2050)
6. Tadeusz Chołko (PSL)
7. Dariusz Domasiewicz (Polska 2050)
8. Ewa Kulikowska (PSL)
9. Adam Ołowniuk (Polska 2050)
10. Mikołaj Janowski (PSL)
11. Marcin Dziemian (Polska 2050)
12. Michał Zarzecki (PSL)
13. Eliza Cybulko (Polska 2050)
14. Bogdan Dyjuk (PSL)
15. Zbigniew Sokołowski (Polska 2050)
16. Agnieszka Szczygielska (PSL)
17. Izabela Maria Polecka (Polska 2050)
18. Marlena Siok (PSL)
19. Piotr Olędzki (Polska 2050)
20. Włodzimierz Szypcio (PSL)
21. Urszula Kurnicka (Polska 2050)
22. Mirosław Angielczyk (PSL)
23. Krzysztof Bargłowski (Polska 2050)
24. Małgorzata Karczewska (PSL)
25. Monika Drozdowska (Polska 2050)
26. Krzysztof Rafałowski (PSL)
27. Łukasz Nazarko (Polska 2050)
28. Jerzy Leszczyński (PSL)

Kandydatem w wyborach do Senatu w okręgu nr 59, czyli tzw. łomżyńsko-suwalskim jest Cezary Cieślukowski - wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego, który wcześniej pełnił funkcję m.in wojewody suwalskiego. W pozostałych dwóch okręgach w województwie podlaskim, w ramach paktu senackiego startują: Maciej Żywno (Białystok - podlaski lider Polski 2050) oraz Sławomir Snarski (starosta powiatu bielskiego, PO).

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

Polecamy
Fotograf, zdjęcia, video-filmowanieul. Wyszyńskiego 2 lok. 41 (D.H. Lider)
15-888 Białystok

Więcej informacji
1158 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39