Podlaskie gminy z milionowym wsparciem. Wręczono kolejne czeki

2021.06.15 13:46
We wtorek (15.06) przekazano symboliczne czeki dla gmin i powiatów z województwa podlaskiego. Fundusze zostaną przeznaczone na m.in.: budowę świetlicy, rewitalizację placu czy termomodernizację urzędu gminy.
Podlaskie gminy z milionowym wsparciem. Wręczono kolejne czeki
Fot: Malwina Witkowska

Czeki wręczone

Dla sześciu przedstawicieli podlaskich gmin, zostały wręczone czeki na realizację inwestycji, które mają pomóc w rozwoju.

- Dzisiaj są z nami przedstawiciele gmin, a powiaty zaprosimy w następnym terminie. Jest to działanie, które wpisuje się w rozwój naszego województwa - poinformowała Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Na co gminy przeznaczą fundusze?

Gmina Trzcianne - 200 tys. zł na budowę świetlicy we wsi Krynica

- Przez wiele lat mieszkańcy prosili o budowę, ponieważ nie mają gdzie się spotykać i prowadzić swojej kulturalnej działalności. Mam nadzieję, że nie jest to ostatni czek - zaznaczył Mirosław Paniczko, sekretarz gminy Trzcianne.

Gmina Giby - 250 tys. zł na przebudowę drogi w Głębokim Brodzie

- Te pieniądze zostaną przeznaczone na drugi etap inwestycji polegającej na budowie drogi w Głębokim Brodzie. Dwa lata temu zrealizowaliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych kilometrowy odcinek w połowie miejscowości, ponieważ nie mieliśmy już środków by ją dokończyć. W tej chwili będzie to możliwe - stwierdził Robert Bagiński, wójt gminy Giby.

Gmina Augustów - 150 tys. na rozbudowę i przebudowę budynku OSP Jabłońskie

- Ta inwestycja jest bardzo potrzebna społeczności lokalnej. Pozowali na przebudowę i zapewni miejsce garażowania dla samochodu strażackiego - poinformowała Elżbieta Pszczoła, sekretarz gminy Augustów.

Gmina Puńsk - 130 tys. na rewitalizację placu przy Szkole Podstawowej w Puńsku

- To nasze trzecie podejście do rewitalizacji placu. Nie będzie on służyć tylko uczniom i mieszkańcom, chcemy robić tam również m.in. wystawy plenerowe - wyjaśnił Witold Liszewski, wójt gminy Puńsk.

Gmina Krasnopol - 250 tys. zł na termomodernizację budynku urzędu gminy

- Każde pieniądze w samorządzie, szczególnie gminnym się liczą. W naszym przypadku jest to termomodernizacja siedziby urzędu gminy. Ostatnie czasy zagrożenia epidemicznego pokazały, że siedziba musi być w odpowiednim standardzie, nie tylko funkcjonalnym, ale także pod względem zabezpieczenia mieszkańców i pracowników - mówił Karol Szrajbert, wójt gminy Krasnopol.

Gmina Szypliszki - 200 tys. zł na termomodernizację budynku urzędu gminy

- Czekaliśmy na takie wsparcie przez lata. Myślę, że po tej inwestycji nasz wizerunek, jako gminy bardzo się poprawi - dodał Mariusz Grygieńć, wójt gminy Szypliszki.

Inne samorządy

W poniedziałek (14.06) dotacje z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów otrzymały inne gminy: Kulesze Kościelne, Rudka, Powiat Bielski i miasto Bielsk Podlaski.

- Zdecydowaliśmy się bardzo mocno wesprzeć działania samorządów powiatowych i gminnych, bo województwo podlaskie to nasz wspólny dom, wszyscy w nim mieszkamy i powinniśmy się wzajemne wspierać – mówił Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Co zostanie wykonane?

- modernizacja dróg w miejscowościach Niemyje-Ząbki i Niemyje-Jarnąty - 400 tys. zł;

- remont hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim. Remont zacznie się pod koniec czerwca - 400 tys. zł;

- przebudowa i rozbudowa internatu przy ul. Hołowiejskiej w Bielsku Podlaskim - 500 tys. zł;

- remont Szkoły Podstawowej w Kuleszach Kościelnych - 350 tys. zł.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów to pieniądze pochodzące z rezerwy województwa.

- Z budżetu Urzędu Marszałkowskiego udało się wygospodarować kwotę 22 mln zł. Środki te mają pomóc nie tylko w rozwoju infrastruktury drogowej, ale innych zadań, na które gminy i powiaty składały do nas wnioski - przekazał Paweł Wnukowski, radny sejmiku województwa.

Początkowy budżet wynosił 10 mln zł, jednak w związku z dużym zainteresowaniem został ponad dwukrotnie zwiększony. Dzięki niemu zostanie zrealizowanych w sumie 40 przedsięwzięć na terenie całego województwa podlaskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1674 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39