Podlaskie: Kampania promująca naukę w przedszkolach

2010.11.09 00:00
"Każdy chce być przedszkolakiem" to nazwa wspólnego projektu Polskiego Radia Białystok i Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Jego celem jest uświadomienie rodziców i władz gmin o potrzebie edukacji przedszkolnej.
Podlaskie: Kampania promująca naukę w przedszkolach
Fot: sxc.hu

- Aby dobrze przygotować dziecko do nauki, ważna jest wczesna edukacja. Ani mama, ani babcia nie nauczy dziecka nawiązywania więzi społecznych, zachowywania się w grupie, wspólnej zabawy z rówieśnikami. W przedszkolu dziecko kształtuje swoją osobowość i zdobywa wszechstronny rozwój - powiedziała Dorota Niebrzydowska z Polskiego Radia Białystok, koordynator projektu. Rozpoczęcie nauki przez trzylatków popierają psychologowie, zgodnie twierdząc, że w tym wieku dziecko rozpoczyna okres zwany przedszkolnym.

W ramach kampanii informacyjno-promocyjnej na antenie radia puszczane będą reportaże, audycje ze specjalistami, również w językach mniejszości narodowych, a także programy z udziałem słuchaczy. Dodatkowo w Bielsku Podlaskim, Suwałkach i Łomży odbędą się konferencje dla władz lokalnych, a w 14 gminach wiejskich, w których brak przedszkoli odbedą się spotkania informacyjne i warsztaty wyjazdowe dla rodziców.

Według statystyk, województwo podlaskie jest na ostatnim miejscu w kraju pod względem ilości przedszkoli, a Polska w Europie. W naszym regionie, w gminach wiejskich do przedszkoli chodzi zaledwie 20 procent dzieci w wieku 3-5 lat. W 40-tu gminach województwa podlaskiego nie ma ani jednego przedszkola.

- Przyczyną tak niskiej ilości placówek przedszkolnych w regionie są głównie sprawy finansowe, lecz także duże rozprzestrzenienie dzieci na terenie danej gminy. Dodatkowo, w świadomości mieszkańców obszarów wiejskich edukacja wczesnoszkolna nie ma sensu - wyjaśniła Bożena Mucha z podlaskiego Kuratorium Oświaty.

Te informacje są niepokojące, w związku z wprowadzaną w życie reformą edukacji. Jednym z jej założeń jest obowiązkowe rozpoczęcie nauki przez wszystkie 6-latki od 2012 roku. W związku z tym zostało niewiele czasu, by upowszechnić edukację przedszkolną, przygotować dzieci do sprawnego zdobywania wiedzy i wyrównać szanse dzieci miejskich i wiejskich do nauki.

Projekt jest współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego zakończenie jest planowane na październik 2011 roku.

MAG

821 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39