Podlaskie przedsiębiorstwa dostaną 7 mln zł. Na co zostaną przeznaczone fundusze?

2020.10.27 16:22
Dwie firmy z województwa podlaskiego otrzymały dofinansowanie z funduszy europejskich. Przedsiębiorstwo Budrad utworzy dział B+R, a firma Masterpress zainwestuje w infrastrukturę badawczo-rozwojową. Łącznie dostaną 7 mln zł.
Podlaskie przedsiębiorstwa dostaną 7 mln zł. Na co zostaną przeznaczone fundusze?
Fot: Pixabay

Rozwój i prace badawcze

Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał fundusze dla dwóch firm: Budrad z Tykocina i Masterpress z Białegostoku - umowy z ich przedstawicielami zostały podpisane.

- Podpisaliśmy dwie umowy, dzięki którym kolejne podlaskie firmy będą mogły rozwijać swoje zaplecze badawczo-rozwojowe. Pozwoli im to na stworzenie i wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności tych przedsiębiorstw. Łącznie do firm trafi ponad 7 milionów złotych z funduszy unijnych – poinformował marszałek Artur Kosicki.

Dział B+R za 4,4 mln zł

Firma Budrad z Tykocina zajmuje się obróbką metalu ze skrawaniem. Działa na rynku od dawna i ciągle się rozwija, dlatego niezbędnym okazało się stworzenie działu B+R czyli badawczo-rozwojowego.

Poza jego stworzeniem, pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie, realizacje zadań badawczych, współpracę z jednostkami naukowymi oraz zatrudnienie odpowiedniego personelu. Dzięki temu firma przewiduje wprowadzenie trzech nowych usług. Plan ma być zrealizowany do końca przyszłego roku.

Przedsiębiorstwo otrzymało na ten cel z funduszy europejskich dofinansowanie w wysokości 2,5 mln zł. Koszt całego projektu to niemal 4,4 mln zł.

Strefa do badań laboratoryjnych i przemysłowych

Białostocka firma Masterpress działa na światowym rynku, tworząc różnego rodzaju etykiety na produkty. Teraz ma plan stworzyć strefę do badań przemysłowych i laboratoryjnych. Będzie się w niej znajdowała m.in. maszyna pozwalająca na druk R2R tzw. roll to roll. Dzięki niej, firma będzie mogła przeprowadzać testy nie wymagające dużych nakładów.

Ponadto planowana jest realizacja badań nad drukowaną elektroniką oraz etykietami shrink sleeve. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na listopad 2021 r.

Koszt całej inwestycji wynosi ponad 11 mln zł. Fundusze europejskie wspomogły ten projekt na kwotę ponad 4,5 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1134 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39