Podróże bliskie i dalekie, czyli I Festiwal Powsinóg

2019.04.30 07:24
Przed nami I edycja Festiwalu Powsinóg, który jest poświęcony podróżom. Impreza odbędzie się w dniach 2-4 maja w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą.
Podróże bliskie i dalekie, czyli I Festiwal Powsinóg
Fot: Buda Ruska 16/FB

I Festiwal Powsinóg to spotkania z reporterami i podróżnikami, opowieści, pokazy slajdów, niezwykły koncert i pokaz slajdów z Antarktyki w 3D, kiermasz książek i rękodzieła oraz ciekawe warsztaty.

Festiwal rozpocznie się w czwartek (2.05) warsztatami przyrodniczymi prowadzonymi na terenie gospodarstwa agroturystycznego Piotra Malczewskiego. Odbędą się pod hasłem "Podróż w przyrodę" (woda, łąka, owady - w zależności od sytuacji przyrodniczej i pogodowej), czyli aktywne poznawanie przyrody poprzez obserwacje, eksperymenty i zabawę. Mogą wziąć w nich udział rodziny z dziećmi, poprowadzą je edukatorki Wigierskiego Parku Narodowego: Katarzyna Łukowska i Elżbieta Perkowska. Warsztaty będą trwały też 3 maja. Konieczne są wcześniejsze zgłoszenia.

Kolejne punkty programu to: spotkanie z Maciejem Ambrosiewiczem (o wędrówkach ludów po Suwalszczyźnie), opowieść Andrzeja Strumiłły o Suwalszczyźnie, a także pokaz slajdów Piotra Malczewskiego poświęcony tej krainie. Anna Grebieniow i Piotr Malczewski opowiedzą o podróży przez pustynię Gobi, a Piotr Oleksy o swojej książce "Naddniestrze. Terror tożsamości" - będzie też pokaz slajdów.

W piątek (3.05) będzie można spotkać się z Pauliną Pajer-Giełażys i Pawłem Giełażysem, którzy odbyli podróż do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia (m.in. do Czarnobyla i Prypeci). Będzie także opowieść o wilku i jeleniu - slajdy zaprezentuje Tomasz Huszcza, leśnik i przyrodnik, pracownik Wigierskiego Parku Narodowego. Z kolei Joanna Szyndler opowie o książce "Kuba-Miami. Ucieczki i powroty". Dzień zamknie niecodzienny pokaz slajdów i koncert pt. "Trzeci wymiar Antarktyki", czyli polarne obrazy i dźwięki w wykonaniu Anny Grebieniow (obrazy 3D) i Ani Brody (gra na cymbałach).

W sobotę (4.05) Piotr Malczewski opowie o wyprawach po zamarzniętym Bajkale, Dagmara Bożek-Andryszczak i Piotr Andryszczak - o książce "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna", a Wojciech Misiukiewcz - o bobrach pływających Czarną Hańczą. W programie jest też spotkanie z Mirosławem Wlekłym, autorem m.in. biografii Tony'ego Halika pt. Tu byłem. Tony Halik i opowieść o podróżach jego śladami dookoła świata i Zofią Piłasiewicz - autorką książki "Gruzja. W pół drogi do nieba, opowieść o Gruzji".

Będzie taż pokaz fotografii Andrzeja Sidora i opowieść o świeckich, religijnych, katolickich, prawosławnych, polskich i litewskich obrzędach i zwyczajach północnej Polski.

Festiwalowi będzie towarzyszył kiermasz książek i rękodzieła oraz lokalnych produktów z gospodarstw agroturystycznych Suwalszczyzny.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

Program: Festiwal Powsinóg

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1466 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39