Podwyżki dla emerytów i rencistów. Od 1 marca

2020.02.17 14:02
Za 2 tygodnie pierwsi emeryci i renciści otrzymają podwyższone świadczenia. Waloryzacja w tym roku jest kwotowo-procentowa. Wszystkie świadczenie wyższe od kwoty 1966,43 zł będą waloryzowane już wskaźnikiem.
Podwyżki dla emerytów i rencistów. Od 1 marca
Fot: ZUS

Jaki jest tegoroczny wskaźnik waloryzacji?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku - od 1 marca - przeprowadza waloryzację świadczeń. Co ważne, jest ona dokonywana z urzędu, zatem nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wynosi 103,56%. Nie każdy jednak powinien spodziewać się podwyżki poprzez pomnożenie przez współczynnik kwoty swojego świadczenia. Wszyscy emeryci i renciści otrzymają decyzję z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie zostanie wypłacone w dotychczasowym terminie wypłaty.

Waloryzacja kwotowo-procentowa, która zostanie niebawem przeprowadzona, ma zagwarantować większości emerytów i rencistów minimalny wzrost świadczenia. Jeżeli więc w wyniku pomnożenia emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub renty rodzinnej przez wskaźnik waloryzacji otrzymamy kwotę podwyżki niższą niż 70 zł brutto, to waloryzacja wyniesie wtedy właśnie 70 zł.

Podobnie jest z rentą z tytułu częściowej niezdolności do pracy i emeryturą częściową, ale gwarantowana kwota wynosi wtedy nie 70 zł a odpowiednio 52,50 zł i 35 zł. Wyjątkiem w zastosowaniu gwarantowanej kwoty są emerytury, ponieważ w ich przypadku należy spełnić dodatkowy warunek. Chodzi tu o posiadanie minimalnego stażu pracy, który w przypadku kobiet wynosi 20 lat, zaś w przypadku mężczyzn - 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych.

Ile wyniesie minimalna wysokość świadczeń wypłacanych przez ZUS?

Oprócz tego drugi rok z kolei podwyżka - również od 1 marca - będzie polegała na tym, że podniesione zostaną kwoty świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- W związku z tym najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinne wzrosną do 1200 zł brutto, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - do 900 zł brutto. Podobnie jak w przypadku waloryzacji, niezbędne jest przy emeryturze udowodnienie minimalnego stażu pracy. Kwota świadczenia przedemerytalnego podniesiona zostanie do 1210,99 zł miesięcznie - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa podlaskiego.

Dobrze jest mieć świadomość, że owa waloryzacja wypłacanych świadczeń to tylko część całego procesu. Podwyżką są również objęte dodatki oraz świadczenia pieniężne. Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie wynosił 229,91 zł.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1752 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39