Podwyżki dla służby zdrowia. Dostaną 15 mld zł

2023.07.19 12:47
Na podwyżki dla pracowników służby zdrowia, rząd przeznaczy około 15 mld zł w ciągu roku.
Podwyżki dla służby zdrowia. Dostaną 15 mld zł
Fot: Pixabay

Minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłosił dobrą wiadomość dla pracowników medycznych - od lipca zwiększone zostaną minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Podwyżka dotyczy wszystkich grup medyczny i wynosi średnio ponad 12%.

Minister zapowiedział, że dodatkowe 15 mld zł, które zostaną przekazane do systemu ochrony zdrowia w ciągu roku, będą przeznaczone na pokrycie wzrostu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, wynagrodzeń dla personelu zatrudnionego na kontraktach oraz kosztów inflacji. Istotne jest również, że dodatkowe fundusze zostaną przeznaczone na wzrost wycen w obszarach szczególnie istotnych dla szpitali powiatowych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynagrodzenia w ochronie zdrowia rosną najszybciej w porównaniu z innymi sektorami gospodarki w Polsce.

Minister wyjaśnił, że na podwyżki minimalnego wynagrodzenia przeznaczono 6,91 mld zł w ciągu roku. Natomiast na wzrost pozostałych wynagrodzeń, pokrycie rosnących kosztów placówek medycznych związanych z inflacją oraz wzrost wycen w internie, chirurgii ogólnej i położnictwie przeznaczono 7,48 mld zł. Dodatkowo, około 660 mln zł zostanie przeznaczone na wzrost wycen w tych obszarach.

Ponad 95% placówek medycznych, które otrzymają nowe finansowanie, ma zagwarantowane środki na pokrycie swoich potrzeb. Około 4% szpitali, które mają problemy finansowe, będą mogły skorzystać z pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Od początku lipca wojewódzkie oddziały NFZ rozpoczęły aneksowanie umów z placówkami medycznymi. Podpisanych ma zostać ok. 35 tys. aneksów. Niektóre szpitale nie będą musiały aneksować ryczałtu, ponieważ już otrzymały nowe wysokości ryczałtu. Łącznie, w 2023 r., do szpitali trafi dodatkowo 3,14 mld zł w ramach tego ryczałtu. To wszystko ma na celu wzmocnienie i poprawę sytuacji finansowej placówek medycznych w Polsce.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1523 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39