Pogoda w majówkę nie dopisze. Jaka będzie reszta miesiąca?

2023.05.01 08:06
Choć majówka w Białymstoku nie dopisze pod względem pogodowym, to reszta miesiąca zapowiada się obiecująco.
Pogoda w majówkę nie dopisze. Jaka będzie reszta miesiąca?
Fot: Malwina Witkowska

Majówka w Białymstoku

Początek maja w stolicy województwa podlaskiego zapowiada się na chłodny, ale za to suchy - synoptycy nie prognozują opadów deszczu. Na niebie pojawi się małe zachmurzenie pokrywające 20-30 proc. jego powierzchni. Dominować będą chwile pełne słońca, które w pełnej okazałości poświeci przez 7 godzin. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 39 proc. Wiatr południowo-zachodni powieje ze średnią prędkością 11 km/h, w porywach do 25 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1022 hPa. Z kolei warunki biometeorologiczne będą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie. 1 maja termometry wskażą maksymalnie 14-15°C. Nocą termometry w Białymstoku wskażą co najwyżej 4°C.

2 maja pogoda ulegnie zdecydowanemu pogorszeniu. Słońce poświeci przez zaledwie 2 godziny, a na niebie dominować będzie spore zachmurzenie pokrywające do 90 proc. jego powierzchni. Spodziewane są również opady deszczu, momentami bardzo ulewne. Wilgotność powietrza będzie w granicy 58 proc. Wiatr silny, powieje z południowego zachodu ze średnią prędkością 25 km/h, momentami do nawet 50 km/h. Barometry wskażą co najwyżej 1016 hPa. Tego dnia biomet będzie niekorzystny. Jeżeli chodzi o temperaturę, w Białymstoku wyniesie ona co najwyżej 18°C. W nocy termometry wskażą maksymalnie 6°C.

3 maja dzień zapowiada się na częściowo słoneczny, ale z przelotnymi opadami deszczu. Według synoptyków w Białymstoku słońce w pełnej okazałości poświeci przez 8 godzin. Na niebie pojawi się umiarkowane zachmurzenie pokrywające do 60 proc. W środę wilgotność powietrza wyniesie 61 proc. Wiatr północno-zachodni powieje ze średnią prędkością 18 km/h, w porywach do 40 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1025 hPa. Warunki biometeorologiczne będą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Ogółem dzień będzie dość chłodny, ponieważ odczuwalna temperatura będzie na poziomie 9°C. Nocą termometry wskażą 0°C.

Prognoza długoterminowa

4 i 5 maja pogoda w Białymstoku nie ulegnie zbytniej poprawie. Oba dni zapowiadają się na pochmurne, a także deszczowe. Średnia temperatura w dzień wyniesie 15°C, a w nocy 3°C. Z kolei w pierwszy weekend maja (6-7.05) zanotujemy zdecydowane pogorszenie pogody. Przez oba dni będzie szaro, zimno i ponuro. Termometry wskażą maksymalnie 10°C w ciągu dnia, a nocami do 2°C.

Zdecydowanie pogodniejszy zapowiada się początek drugiego tygodnia maja. Wówczas temperatura w Białymstoku wzrośnie do średnio 16°C w dzień i do 5°C w nocy. Podczas końcówki tygodnia pogoda ulegnie lekkiemu pogorszeniu, ponieważ może pojawić się przelotny deszcz. Drugi weekend maja (13-14.05) będzie iście wiosenny. Na niebie dominować będzie bezchmurne niebo, a ponadto synoptycy prognozują wiele godzin słonecznych. Jeżeli chodzi o temperaturę, w Białymstoku wyniesie ona do 15°C w ciągu dnia i do 4°C w nocy.

Trzeci tydzień maja (15-19.05) przyniesie nam lekkie ocieplenie, ponieważ termometry wskażą nawet 18°C w dzień i aż 10°C w nocy. Na niebie dominować będzie małe zachmurzenie, ale spodziewane są również przelotne opady deszczu. Weekend (20-21.05) zapowiada się na częściowo słoneczny, ale mogą pojawić się także opady. Temperatura wyniesie średnio 17°C w ciągu dnia i maksymalnie 8°C w nocy.

Czwarty tydzień nowego miesiąca (22-26.05) zapowiada się w Białymstoku na ciepły i pełen słońca. Średnia temperatura wyniesie 19°C w dzień i do 9°C w nocy. Mimo wielu bezchmurnych dni, momentami mogą pojawić się lekkie opady deszczu oraz wiosenne, krótkotrwałe załamania pogody. Jeżeli chodzi o ostatni weekend maja (27-28.05), pogoda ulegnie zdecydowanej poprawie. Termometry średnio wskażą 22°C w ciągu dnia i do 12°C w nocy. Oba dni zapowiadają się na słoneczne i bezchmurne.

Końcówka miesiąca (29-31.05) będzie obfitować w iście letnią pogodę. W Białymstoku możemy spodziewać się wzrostu temperatury do nawet 24°C w dzień i do 12°C w ciągu nocy. Ostatnie trzy dni miesiąca zapowiadają się na pełne słońca.

W tym miesiącu na niebie pojawi się pełnia kwiatowego księżyca, które będzie miała miejsce 5 maja o godz. 19.34. W przeciągu miesiąca długość dnia wydłuży się o ponad 1,5 godz., a tym samym noc skróci się o tyle samo. 1 maja wschód był o godz. 4.55, a ostatniego dnia będzie już o godz. 4.08. Z kolei zachód z początkiem maja będzie o godz. 19.56, a z końcem maja słońce zachodzić będzie po godz. 20.40.

Przysłowie na maj: "Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

899 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39