Pokazały, że "Mamy mają głos". Mają szansę na ogólnopolską nagrodę

2022.02.13 07:55
Koło Gospodyń Wiejskich "Łapianka na obcasach" i Urząd Miejski w Łapach otrzymali nominację do nagrody Super Samorząd. To jedyna nominowana organizacja z województwa podlaskiego spośród zgłoszonych aż 314 uczestników.
Pokazały, że "Mamy mają głos". Mają szansę na ogólnopolską nagrodę
Fot: KGW "Łapianka na obcasach"

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Łapianka na obcasach" z miejscowości Łapy Dębowina postanowiły pobudzić do działania środowisko mam. Zaczęły od zintegrowania ich za pomocą mediów społecznościowych pod hasłem "Mamy mają głos". Potem w jednym z konkursów gminy zdobyły pieniądze na doposażenie miejsca dla mam w terenie – na siedziska i hamaki.

Współpraca rozkręciła się tak, że członkinie Koła wraz z mamami przygotowały wniosek do Budżetu Obywatelskiego Gminy Łapy na budowę wielofunkcyjnego budynku dla organizacji społecznych. Do tego działania włączyły sołtysów i rady sołeckie wsi Łapy Dębowina i Łapy Szołajdy, strażaków z miejscowej OSP, Wiejski Dom Kultury. Urząd Miasta Łapy pomagał w przygotowaniu wniosków. Projekt zwyciężył 600 głosami mieszkańców. Jego wartość to 100 tys. zł, a realizacja będzie w 2022 r.

15 nominowanych do nagrody Super Samorząd w tym roku pokazuje, że wspólne działanie władz lokalnych i mieszkańców jest możliwe, nawet w pandemii i nawet wobec oszczędności budżetowych w samorządach na realizację zadań publicznych. Wszystkich nominowanych łączy to, że zrealizowali inicjatywę razem z władzami samorządowymi i innymi mieszkańcami. Dlatego nagrodę otrzymują też władze samorządowe, które potrafią współpracować z lokalną społecznością, dzielić się obowiązkami, dostrzegać w mieszkańcach szansę i potencjał, a nie przeszkodę.

Nagrodę Super Samorząd 2021 przyznaje Fundacja Batorego w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos za udaną współpracę społeczności lokalnej i władzy samorządowej. Spośród 15 nominacji zostanie wybranych maksymalnie 7 nagrodzonych. Wyniki zostaną ogłoszone w najbliższy wtorek (15.02) podczas gali online. Gala od godz. 18.00 będzie transmitowana m.in. profilu Fundacji Batorego na Facebooku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1226 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39