Pokazy "Akademii Pana Kleksa" z taśmy 35 mm. Wyjątkowe projekcje w Kinie Forum

2024.02.07 10:29
W Kinie Forum odbędą się pokazy filmu "Akademia Pana Kleksa" z lat 80. w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Produkcje zostaną zaprezentowane za pomocą taśm filmowych 35 mm, pochodzących ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
Pokazy "Akademii Pana Kleksa" z taśmy 35 mm. Wyjątkowe projekcje w Kinie Forum
Fot: Monika Piskurewicz/FB (Kino FORUM)

Pokazy filmu "Akademia Pana Kleksa" z taśmy 35 mm odbędą się w sobotę (10 lutego) i niedzielę (11 lutego) w Kinie Forum.

"Akademia Pana Kleksa" z taśmy 35 mm

Taśma filmowa 35 mm, wprowadzona w 1892 roku, stanowi klasyczny standard w dziedzinie materiału filmowego. Choć obecnie jej rola w produkcji filmowej uległa znacznemu zmniejszeniu, to wykorzystanie tej tradycyjnej taśmy potrafi ożywić atmosferę kinowych projekcji sprzed lat.

- Rolki filmowe dostarczano niegdyś do kin nawet w 30-kilogramowych skrzyniach; miały zwykle po 600 metrów długości (jedna rolka "pracowała" na projektorze ok. 20 minut), trzeba było też dopilnować momentu "wymiany" rolek (filmy zwykle były wyświetlane z dwóch projektorów). Gdy zaś film był wyświetlany z jednej ogromnej szpuli, rolki trzeba było bardzo uważnie, w odpowiedniej kolejności, kleić ze sobą (co trwało nawet dwie godziny). Mimo to od czasu do czasu i tak zdarzały się "niespodzianki" - informuje Kino FORUM na Facebooku.

W sobotę (10 lutego) planowany jest seans filmu "Akademia Pana Kleksa, część I. Przygoda Księcia Mateusza" z 1983 roku. Film opowiada o dziesięcioletnim Adasiu, który rozpoczyna naukę w Akademii Pana Kleksa. Podczas swojej przygody spotyka różnorodne postacie, takie jak Dziewczynka z zapałkami i bajkopisarz Andersen. Adaś wyrusza w poszukiwania czarodziejskiego guzika.

W niedzielę (11 lutego) odbędzie się seans produkcji "Akademia Pana Kleksa, część II. Tajemnica Golarza Filipa", czyli kontynuacja historii Adasia, który trafia do Psiego Miasteczka. Pod wskazówką Smutnej Księżniczki Adaś poszukuje czarodziejskiego guzika na terenie Akademii, gdzie pojawia się postać Golarza Filipa, który tworzy doskonałe dziecko z cywilizacji komputerowej o imieniu Adolf. Sztuczny chłopiec przepędza gości z innych bajek i niszczy sekretne zapisy Akademii, co skłania Pana Kleksa do jego rozmontowania. W zemście Golarz Filip podpala Akademię, co kończy się tym, że Pan Kleks zamienia go w czarodziejski guzik.

Więcej informacji: "Akademia Pana Kleksa" - pokazy filmu z taśmy 35 mm

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1292 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39