Pokazy specjalne filmu o pierwszej polskiej aktywistce ekologicznej

2022.08.18 16:29
Była postacią nietuzinkową. Pochodziła ze sławnego rodu - Simona Kossak, jaka była, jak wpłynęła na świadomość ekologiczną polskiego społeczeństwa? Film o tej legendarnej aktywistce będzie można obejrzeć w Kinie Forum.
Pokazy specjalne filmu o pierwszej polskiej aktywistce ekologicznej
Fot: Materiały prasowe

Kim naprawdę była Simona Kossak? Legendarna badaczka, polska aktywistka ekologiczna, która mieszkała przez wiele lat w Puszczy Białowieskiej, otoczona zwierzętami. Dlaczego uciekła od rodziny? Jak wyglądało jej życie w latach 70.?

Simona Kossak urodziła się w 1943 r. w Krakowie, zmarła w 2007 w Białymstoku. Była biolożką, profesorką nauk leśnych. Znana była przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Sama siebie określała czasem mianem "zoopsychologa"

W filmie "Simona" w reż. Natalii Korynckiej-Gruz znalazły się unikalne, często prezentowane po raz pierwszy zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka. Film przenosi widza do pradawnej Puszczy i pozwala doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom. Jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światową ekosystem, ale też pomogło bardziej zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom.

Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

Pokazy przedpremierowe filmu "Simona" odbędą się w Kinie Forum w sobotę (20.08) o godz. 18:30 oraz w środę (7.09) o godz. 18:30. Bilety są dostępne w kasie Kina oraz na stronie internetowej Białostockiego Ośrodka Kultury.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1607 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39