Polak przewoził w aucie imigrantów z Egiptu i Syrii. Jeden ukryty był w bagażniku

2022.03.20 14:25
Padł rekord tego roku pod względem ilości migrantów nielegalnie przekraczających polsko-białoruską granicę. Ponadto w ręce policji i SG wpada coraz to więcej tzw. kurierów.
Polak przewoził w aucie imigrantów z Egiptu i Syrii. Jeden ukryty był w bagażniku
Fot: Podlaska Policja

Kolejni kurierzy wpadli

Minionej doby na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 64 cudzoziemców, obywateli: Iraku, Egiptu, Jemenu i Syrii. Ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali aż 4 pomocników.

- Na odcinku chronionym przez Placówkę SG w Bobrownikach zatrzymano kolejna grupę nielegalnych imigrantów (15 osób), która przeszła przez rzekę Świsłocz - przekazują pogranicznicy.

W sobotę (19.03) funkcjonariusze SG zatrzymali również dwójkę cudzoziemców (kobietę i mężczyznę), którzy pomagali w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

- Próbowali wywieźć do Niemiec 8 mężczyzn, obywateli: Iraku, Egiptu i Jemenu. Aby wprowadzić służby w błąd, jeden z samochodów oznaczono jako pomoc humanitarna dla obywateli Ukrainy - informuje SG.

Ponadto w sobotę przed godz. 19.00 w Olchowiczach policjanci zatrzymali do kontroli audi.

- Polak, który siedział za kierownicą przewoził 5 osób, które nielegalnie przekroczyły granice. To 4 obywateli Egiptu i obywatel Syrii. Kierowca został zatrzymany, a jego pojazd trafił na policyjny parking - relacjonuje nadinsp. Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

Jedna z tych osób przewożona była w bagażniku.

Rekord padł w piątek

W piątek (18.03) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 86 cudzoziemców - to najwięcej od początku 2022 roku.

- Zatrzymani to m.in. obywatele Iraku, Jemenu, Nigerii, Syrii. Na odcinku chronionym przez Placówkę SG w Bobrownikach zatrzymano grupę 19 nielegalnych imigrantów. Osoby przeszły przez rzekę Świsłocz - dodają pogranicznicy.

Z kolei tego dnia Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymał aż 3 pomocników (obywateli Litwy, Uzbekistanu i Ukrainy) w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Dwóch z nich próbowało wywieźć dwie grupy cudzoziemców (19 obywateli Iraku) spod granicy polsko-białoruskiej. W jednym z busów przewożono 15 obywateli Iraku.

Z kolei trzeci pomocnik wpadł kilka minut po północy w gminie Jeleniewo. Został zatrzymany przez policję, która przekazała go władzom SG. Za kierownicą siedział obywatel Ukrainy. Przewoził czterech obywateli Syrii nielegalnie przebywających na terenie Polski.

- Drugi z kurierów został zatrzymany około godz. 23.00 w Krynkach. Policjanci zatrzymali obywatela Uzbekistanu. W toyocie przewoził czterech obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Kierowca został zatrzymany, a jego samochód trafił na policyjny parking - przekazuje nadinsp. Tomasz Krupa.

Od początku trwania kryzysu migracyjnego policjanci zatrzymali 388 kurierów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1830 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39