Policja prowadzi wzmożone kontrole w okolicach szkół

2022.09.01 09:06
Policjanci przy wielu ulicach będą obserwować, jak zachowują się kierowcy wobec pieszych. Ponadto w okolicach szkół pojawi się więcej policyjnych patroli.
Policja prowadzi wzmożone kontrole w okolicach szkół
Fot: KMP Białystok

Bezpieczny powrót do szkoły

Policja przez cały wrzesień będzie prowadziła akcję informacyjno-edukacyjną "Bezpieczna droga do szkoły". Celem działań jest przypominanie i uświadamianie kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych, a także edukacja dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- W pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. Policjanci zwrócą uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zmniejszeniu prędkości przed przejściem tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego oraz o ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo na nie wchodzącemu - informuje podlaska policja.

Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia oraz czy dzieci są prawidłowo przewożone.

Wakacje w liczbach

Wakacje są corocznie czasem intensywnej służby dla policjantów pionu ruchu drogowego. Codziennie na drogi wyjeżdżało ich ponad 4 tys. w całym kraju. Podczas okresu wakacyjnego byli oni zaangażowani w zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Głównym celem ich działań było ograniczenie liczby wypadków i kolizji.

Podczas tegorocznych wakacji na podlaskich drogach doszło do 94 wypadków, w których 15 osób zginęło, w tym 1 pieszy. Ponadto 98 osób zostało rannych. W okresie wakacji policja odnotowała 1953 kolizje.

Jest to zdecydowanie mniej niż w ubiegłoroczne wakacje. Dla porównania - w 2021 r. podlaska policja odnotowała 105 wypadków, w wyniku których 15 zmarło, a aż 120 zostało rannych. Ponadto dochodziło do znacznie większej ilości kolizji - w tamtym roku było ich aż 2301 na terenie całego województwa.

Jeżeli chodzi o dane krajowe policjanci odnotowali 4949 wypadków - w 2021 r. było ich 5535. Zginęło również mniej osób - 410, gdzie rok wcześnie było 495 ofiar śmiertelnych. Podczas wypadków w całej Polsce 5918 osób zostało rannych - w 2021 r. liczba ta wynosiła 6312.

Policjanci z całej Polski podczas tegorocznych wakacji zatrzymali podobną liczbę nietrzeźwych kierujących jak rok temu – 23,3 tys.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

819 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39