Policjanci po raz kolejny apelują - nie dajmy się oszukać!

2016.09.28 08:20
Mimo nieustających ostrzeżeń i apeli podlaskich policjantów dotyczących oszustw popełnianych metodą na tzw. "wnuczka", wciąż pojawiają się nowe ofiary, które ulegając namowom przestępców - przekazują im oszczędności całego życia.
Policjanci po raz kolejny apelują - nie dajmy się oszukać!
Fot: pixabay.com

Pamiętajmy, że oszuści nie śpią!

Oszuści działają cały czas. Tradycyjnie na ofiary wybierają osoby starsze i układając różne historie, telefonicznie nakłaniają je do przekazywania pieniędzy. Schemat działania jest cały czas modyfikowany. Oszuści podają się za wnuczków będących w nagłej potrzebie związanej z chorobą czy naprawą samochodu, teraz coraz częściej przedstawiają się jako funkcjonariusze publiczni – głównie policjanci.

Jak wskazują policyjne statystyki, tylko od początku tego roku do 26 września na terenie woj. podlaskiego miało miejsce 127 przypadków usiłowania popełnienia przestępstwa na szkodę osoby starszej oraz 19 dokonań, w wyniku których podlascy seniorzy stracili łącznie 563 tys. zł. (odzyskano blisko 84 tys. zł.). W ubiegłym roku straty poniesione przez oszukanych seniorów wyniosły 1 milion 565 tys. zł.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy pamiętać o rozwadze i zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o szybkie przekazanie pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy też nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie warto również wypłacać z banku wszystkich swoich oszczędności.

Zawsze w tego typu sytuacjach dobrze jest zadzwonić do kogoś z rodziny, zapytać o to, czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodność naszego rozmówcy. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę. Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast poinformujmy policję.

Warto pamiętać, że na miejsce jednej rozbitej grupy pojawiają się kolejne. Ważna jest również świadomość społeczna, wszyscy powinni wiedzieć, że ani policja, ani prokuratura nigdy nie dzwonią z prośbą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy.

Profilaktyka przede wszystkim

- Pamiętajmy, że im większa świadomość osób starszych co do sposobu działania oszustów, tym mniej oszukanych. To właśnie dlatego ciągle poszukujemy nowych sposobów na skuteczne dotarcie do możliwie największej grupy seniorów. Chcemy ich edukować i przyczyniać się do tego, aby nie dołączali oni do grona osób oszukanych. To właśnie z myślą o nich w chwili obecnej wdrażamy kolejną odsłonę projektu realizowanego przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim oraz NSZZ Policjantów Zarządu Wojewódzkiego Województwa Podlaskiego – pod nazwą "Akademia Seniora II" - mówi nadkom. Maciej Zakrzewski, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Właśnie ruszyła rekrutacja do projektu, która potrwa do 28 października. Seniorzy zainteresowani udziałem w przedsięwzięciu powinni uzupełnić formularz zgłoszenia i przesłać go na adres: Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji, 15-003 Białystok, ul. Sienkiewicza 65, z dopiskiem "Akademia Seniora II".

Uczestnicy projektu będą mogli dowiedzieć się wielu cennych informacji o możliwych zagrożeniach finansowych i sposobach sprzyjających ich unikaniu, jak również zdobędą wiedzę z zakresu rozsądnego i bezpiecznego gospodarowania swoimi finansami. Zaplanowano też konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, którego myślą przewodnią będzie kreowanie właściwych postaw społecznych sprzyjających bezpieczeństwu.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
706 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39