Politechnika będzie badać odnawialne źródła energii

2012.06.20 00:00
Przeprowadzenie badań efektywności odnawialnych źródeł energii w Białymstoku i powstanie nowoczesnego centrum transferu technologii w Suwałkach - te dwa projekty mają szansę na realizację dzięki unijnemu dofinansowaniu.
Politechnika będzie badać odnawialne źródła energii
Fot: sxc.hu

Badania efektywności odnawialnych źródeł energii i nowoczesne centrum transferu technologii - Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego zdecydował, że inwestycje te znajdą się na podstawowej liście projektów kluczowych (czyli w wykazie najważniejszych, strategicznych inwestycji w regionie). A to oznacza, że po przygotowaniu dokumentacji i spełnieniu wymogów formalnych otrzymają dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego.

I tak, Politechnika Białostocka zamierza przeprowadzić badania nad metodami poprawy efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Uczelnia zbuduje m.in. minielektrownię hybrydową, to znaczy wykorzystującą siłę wiatru i słońca do wytwarzania energii, i oceni, czy stosowanie jej jest opłacalne. Postawi też laboratorium, w którym naukowcy będą pracować nad zwiększeniem samowystarczalności energetycznej budynków. Pracownicy PB zajmą się również optymalizacją wytwarzania biogazu rolniczego. Określą też, czy olej roślinny można stosować jako paliwo w silnikach pojazdów.

Projekt PB ma kosztować 32,6 mln zł, z czego dotacja z RPO wyniesie 27,1 mln zł.

Z kolei Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach zamierza zbudować i wyposażyć Centrum Transferu Technologii. Będzie to obiekt trzykondygnacyjny: w piwnicy powstanie laboratorium budownictwa, na parterze - chemii spożywczej, na I piętrze - pomieszczenia konsultacyjno-konferencyjne. Centrum z pewnością zintensyfikuje współpracę przedsiębiorców i naukowców, a jej efektem będą innowacje w branżach spożywczej i budowlanej.

Koszt tej inwestycji szacuje się na ponad 14,5 mln zł, z czego dotacja wyniesie 12,4 mln zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1491 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39