Politechnika Białostocka otwiera Ogród Nauki PB

2024.04.15 17:41
Największa uczelnia techniczna w regionie otwiera Ogród Nauki PB. Ma być to miejsce, które będzie upamiętniać ludzi, którzy zasłynęli w historii uczelni i przyczynili się do jej rozwoju. Już we wtorek (16 kwietnia) planowane jest nasadzenie pierwszych ośmiu drzew.
Politechnika Białostocka otwiera Ogród Nauki PB
Fot: PB

Społeczność Politechniki Białostockiej w roku Jubileuszu 75-lecia uczelni rozpoczyna sadzenie drzew w "Ogrodzie Nauki PB". W ten sposób będą upamiętnione osoby, które miały wpływ na rozwój nauki, jak i samej uczelni. 

- W ten zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju sposób jednocześnie pozostawimy przyszłym pokoleniom dostojne graby i upamiętnimy osoby, bez których nie wyobrażamy sobie dziś rozwoju naszej Uczelni. Dlatego pierwsze osiem grabów, które zasadzimy wspólnie 16 kwietnia, będą dopiero początkiem lasu drzew, które z czasem zapuszczą korzenie przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia, podobnie jak w świadomości mieszkańców Białegostoku, regionu, środowisk akademickich w Polsce i świecie zakorzeniona jest Politechnika Białostocka - informują przedstawiciele uczelni.

Graby upamiętnią wyjątkowe osobistości

Zasadzone we wtorek graby mają, zgodnie z propozycją rektora i prorektorów PB upamiętnić prof. Eudokię Ostaszewicz, która była inicjatorką powołania wyższej uczelni technicznej w naszym mieście po II wojnie światowej oraz Tadeusza Korneliusza Bełdowskiego – pierwszego Rektora Politechniki Białostockiej.

O tym, kogo będą upamiętniać pozostałe drzewa, zadecydowały same Wydziały PB. Wydział Architektury wybrał prof. Witolda Czarneckiego, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku - prof. Andrzeja Janusza Królikowskiego, Wydział Elektryczny – magistra Karola Białkowskiego, Wydział Informatyki – doktora Cezarego Bołdaka, Wydział Inżynierii Zarządzania - prof. Bazylego Poskrobko, a Wydział Mechaniczny – prof. Franciszka Siemieniako.

Ogród Nauki PB ma się cały czas rozrastać. Będą pojawiać się nowe nazwiska, dzięki którym m.in. na uczelni stworzono nowe wynalazki, technologie itp. 

– Założymy ogród, który poświęcony jest naszym mentorom i mistrzom. Będzie można tu przyjść, pospacerować wśród wspaniałych grabów i powspominać naszych profesorów. Na początek zasadzimy osiem pierwszych grabów, ale nasz ogród będzie się rozwijał – mówi koordynator akcji "Ogród Nauki PB" dr inż. arch. Dorota Gawryluk z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej dodając, że wybrana lokalizacja jest najlepsza i zapewni ponadto wspaniały widok z Sali Senatu oraz Biblioteki Politechniki Białostockiej mieszczącej się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

Co ciekawe, w miejscu, w którym będą sadzone drzewa, w 1935 r. przebiegała ulica Grabowa, łącząc Szosę Zwierzyniecką z ulicą Świerkową. Obecnie będzie tu Ogród Nauki PB.  Przy każdym posadzonym grabie będzie znajdowała się tabliczka z informacją, kogo upamiętnia drzewo. 

Akcja sadzenia drzew odbędzie się 16 kwietnia 2024 w samo południe przy CNK. Uczelnia zachęca wszystkich sympatyków uczelni do udziału w uroczystości.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1415 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39