Politechnika otwarta dla dziewczyn

2010.04.20 00:00
W najbliższy czwartek, 22 kwietnia Politechnika Białostocka będzie otwarta dla dziewczyn w ramach ogólnopolskiej akcji "Dziewczyny na politechniki".
Politechnika otwarta dla dziewczyn

W porównaniu z innymi uczelniami technicznymi w kraju liczba studentek na Politechnice Białostockiej jest całkiem wysoka - wynosi 37%.

- Z roku na rok coraz więcej dziewczyn zdaje na naszą uczelnię. Co więcej, dostają się na najmocniej oblegane kierunki- powiedziała dr hab. inż Katarzyna Zabielska-Adamska, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki.

Najbardziej sfeminizowane są kierunki artystyczne tj. architektura wnętrz, grafika, a najmniej pań studiuje na Wydziale Elektrycznym, Mechanicznym i Informatycznym.

Zdaniem dr Jolanty Koszelew, Prodziekan ds. Dydaktyki Wydziału Informatyki na brak kobiet cierpią panowie. Nie tylko dlatego, że łagodzą obyczaje. Studenci doceniają zdyscyplinowanie, systematyczność i sumienność koleżanek.

- Kobiety same podtrzymują stereotypy o tym, że studia techniczne są nie dla nich. Wystarczy pierwszy rok studiów, by się przełamać. Często jest tak, że później studentki radzą sobie lepiej niż studenci, otrzymują stypendia i prowadzą koła naukowe - powiedziała Marta Karpik, przewodnicząca Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej, studentka 5 roku Elektroniki.

Argumentem dla wybrania studiów technicznych jest dobry i wciąż rozwijający się rynek pracy, który potrzebuje specjalistów informatyków i inżynierów w wielu dziedzinach gospodarki.

Początek Dnia Otwartego tylko dla dziewczyn o godz. 10.30, 22 kwietnia. Szczegółowy program spotkania pań reprezentujących uczelnię z kandydatkami na studiami na stronie: Dziewczyny na politechniki!

MAG

1609 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39