Polskie dzieci z Białorusi na wakacjach w Białymstoku

2013.07.02 00:00
Grupa polskich dzieci z Białorusi przez tydzień gości w Białymstoku w ramach akcji "Lato z Polską".
Polskie dzieci z Białorusi na wakacjach w Białymstoku
Fot: ESD

- Wszędzie tam, gdzie są Polacy chcemy, by tradycje, zwyczaje, język były podtrzymywane, używane na co dzień. Nie jest z tym tak łatwo, dlatego kontakt z żywym językiem jest tak ważny, dzieci nie będą zastanawiały się po co go się uczyć - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Z Truskolaskim spotkała się we wtorek (2.07) 29-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Białorusi. Najmłodszy z jej uczestników ma 9 lat, a najstarszy 16. Wszyscy uczą się w białoruskim Porzeciu, 28 kilometrów od Grodna. W ich szkole jest 300 uczniów i aż 1/3 z nich chodzi na lekcje języka polskiego.

Młodzi Polacy z Białorusi przyjechali do Białegostoku dzięki staraniom samorządu i podlaskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Są tu od niedzieli, a wyjadą w najbliższą sobotę.

W ramach akcji "Lato z Polską" pojadą do Augustowa, będą bawić się w indiańskiej wiosce, wezmą udział w warsztatach artystycznych w Młodzieżowym Domu Kultury. W programie znalazły się też spotkania integracyjne z rówieśnikami. Noclegi zapewniła im dyrekcja X Liceum Ogólnokształcącego, a bezpłatne przejazdy - KPK.

Podczas spotkania z włodarzem Białegostoku, grupa zaśpiewała "Hej sokoły" i "Polskie kwiaty". Natomiast prezydent wszystkim przekazał firmowe plecaki ze szkolną wyprawką.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1429 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39