Pomarańcze i cytryny w Ogrodach Branickich

2023.05.27 13:42
Do salonu ogrodowego przy Pałacu Branickich wróciły po zimowej przerwie rośliny oranżeryjne.
Pomarańcze i cytryny w Ogrodach Branickich
Fot: UM Białystok

Każdego lata w barokowym ogrodzie przy Pałacu Branickich wystawiana jest kolekcja drzew oranżeryjnych. Wśród roślin są wawrzyny, pomarańcze i cytryny. Uprawiane są one w donicach malowanych w białe i czerwone pasy.

82 pasiastych donic pojawiło się w ogrodach Branickich w czerwcu 2020 r. Ich ustawienie wzbudziło sporo emocji, nie wszystkim się spodobały. Porównywano je do opakowań popcornu albo kubełków z kurczakami znanej sieci fast foodów. KFC z przekąsem nawet dziękowało miastu Białystok za darmową promocję.

Donice są wykonane z dębowych klepek i polichromowane w kolorach herbowych Jana Klemensa Branickiego. Po analizach historycznych rycin, przeprowadzonych przez specjalistów, donice pomalowano w pionowe biało–czerwone pasy, co stanowi kontynuację barw herbu z tympanonu pałacu.

Tego typu donice, malowane w geometryczne wzory, w kolory herbowe właściciela danej miejscowości czy parku były charakterystycznym elementem wielu ogrodów barokowych, który na przestrzeni wieków z nich zniknął. Jednak w ostatnim czasie jest przywracany. Tak się stało m.in. w ogrodach przy pałacu w Wilanowie, przy Zamku Królewskim oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

741 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39