Pomieszane szczątki przynajmniej sześciu osób znalezione w Lesie Pietrasze

2022.05.17 17:08
W Lesie Pietrasze Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace archeologiczne. Znaleziono przemieszane szczątki przynajmniej sześciu osób.
Pomieszane szczątki przynajmniej sześciu osób znalezione w Lesie Pietrasze
Fot: IPN Biuro Poszukiwań i Identyfikacji

Od 9 do 13 maja na terenie Lasu Pietrasze trwały prace poszukiwawcze miejsc pochówki ofiar zbrodni komunistycznych z 1946 r. Były prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Był to już drugi etap działań w tym miejscu, pierwszy odbył się w ubiegłym roku.

Obszar, który przeszukano znajduje się na terenie dawnej strzelnicy KBW. Do wytypowania tego terenu posłużyły materiały zgromadzone w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku oraz zachowane relacje świadków.

Podczas przeprowadzonego przed kilkoma dniami poszukiwania znaleziono zarys niewykorzystanej jamy grobowej. Eksperci brak pochówku wiążą z buntem żołnierzy KBW. Podczas przeprowadzanej egzekucji jednego z członków członków podziemia antykomunistycznego nie zgodzili się zastrzelić skazanego. Ostatecznie egzekucję wykonał jeden z podoficerów, podejmujący decyzję o ukryciu ciała w innej, nowej lokalizacji.

Znaleziono też dwie mogiły, w których odkryto pomieszane szczątki minimum sześciu osób. W dwóch przypadkach w czaszkach odnaleziono prawdopodobnie ślady ran postrzałowych.

Prace umożliwiły też odnalezienie obiektów ziemnych o wojskowym charakterze, które znajdowały się w miejscu instalacji. Dokonano też ekshumacji jamy grobowej z pozostałościami dawnej skrzyni. Szczątki, które znaleziono będą teraz poddane analizie antropologicznej oraz badaniom genetycznym.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1100 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39