Ponad 130 mln zł dla UMB na badania nad m.in. nowotworami i cukrzycą

2017.06.13 10:54
Zakup aparatury czy nowe laboratoria - m.in. na to zostanie wydane dofinansowanie, jakie otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Ponad 130 mln zł dla UMB na badania nad m.in. nowotworami i cukrzycą
Fot: UMB

Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. To ponad 130 mln zł, które uczelnia wyda na realizację projektu "Centrum Badań Innowacyjnych w zakresie prewencji chorób cywilizacyjnych i medycyny indywidualizowanej (CBI PLUS)".

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na: zakup aparatury do 5 jednostek, w których kluczowymi obszarami badań naukowych są np. choroby cywilizacyjne, tj. cukrzyca i otyłość, a także przewlekłe choroby nerek i wątroby czy choroby nowotworowe, utworzenie nowych laboratoriów, rozwój ośrodka Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej, a także budowę nowego budynku i wyposażenie Białostockiego Centrum Obrazowania Molekularnego.

W sumie wspartych zostanie 21 laboratoriów badawczych, z czego aż z 11 będą mogli korzystać przedsiębiorcy. Wartość całego projektu do 188 mln zł. Brakującą kwotę uczelnia chce pozyskać od partnerów ze środowiska biznesu.

Projekt ma przyczynić się m.in. do wzrostu innowacyjności całego regionu, wzmocnienia współpracy z przedsiębiorcami i podniesienia jakości badań naukowych w zakresie diagnostyki i profilaktyki chorób osób starszych.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1008 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39