Ponad 30-osobowa grupa forsowała granicę. Białoruskie służby kolejny raz prowokują

2022.01.19 09:25
Minionej doby Straż Graniczna odnotowała 33 próby przekroczenia granicy. W ostatnich dniach zauważono coraz częstsze prowokacje białoruskich służb.
Ponad 30-osobowa grupa forsowała granicę. Białoruskie służby kolejny raz prowokują
Fot: SG

Siłowo forsowali granicę

We wtorek (18.01) granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 33 osoby. Jest to o 17 cudzoziemców mniej, niż w poniedziałek.

- W nocy na odcinku chronionym przez Placówkę Straży Granicznej w Mielniku grupa 32 osób siłowo forsowała granicę. Cudzoziemcy oraz służby białoruskie wyrywali ogrodzenie, rzucali kamieniami w patrole polskich służb - przekazują pogranicznicy.

Osoby zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy, wśród nich są obywatele: Egiptu, Erytrei, Turcji i Jemenu.

Prowokacje Białorusinów

Z kolei w poniedziałek polskie patrole na odcinku Placówki Straży Granicznej w Płaskiej zauważyły nietypowe zachowanie białoruskich służb. Około godz. 9.00 białoruscy żołnierze zdjęli z jednego ze swoich słupów granicznych tarczę z wizerunkiem godła państwowego i oddalili się z nią w głąb terytorium Białorusi. Po kilku godzinach Białorusini wrócili i zaczęli fotografować miejsce zdarzenia.

- Po południu białoruskie służby graniczne zgłosiły do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, że godło na ich znaku zostało uszkodzone. Polska strona zaproponowała spotkanie w tej sprawie w celu wyjaśnienia zdarzenia. Białorusini odmówili, a wieczorem w mediach ukazał się komunikat informujący o uszkodzeniu białoruskiego znaku granicznego przez polską stronę - informuje Alina Grygorowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Polskie służby zauważyły, że białoruskich tarcz z godłem państwowym od kilku dni brakuje także na trzech innych znakach granicznych na odcinku Placówki SG w Białowieży.

- Powyższe zdarzenia po raz kolejny pokazują, że wyobraźnia białoruskich służb nie ma żadnych granic w kwestii wymyślania prowokacji, które mają zaognić napięcie na granicy - dodaje Alina Grygorowicz.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1361 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39